Son 3 yılda neredeyse tüm Türkiye sinir ilacı kullandı
Haber
13 Ağustos 2021 - Cuma 09:35 Bu haber 430 kez okundu
 
Son 3 yılda neredeyse tüm Türkiye sinir ilacı kullandı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 3 yılda 61 milyon kişinin sinir sistemi ilacı, 12.3 milyon kişinin de antidepresan ilaç kullandığını söyledi. Bu açıklamadan sonra CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin de, "Tencereler kaynamıyor, halkın sinirleri bozuluyor" yorumunu yaptı.
SAĞLIK Haberi
Son 3 yılda neredeyse tüm Türkiye sinir ilacı kullandı

Hemen her gün koronavirüs ile mücadele kapsamında verileri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu kez farklı bir konuya değindi. Bakan Koca, 2018'den 2020 yılı sonuna kadar geçen 3 yıllık dönemde 12 milyon 272 bin kişiye antidepresan ilaç, 60 milyon 911 bin kişiye de sinir sistemi ilacı reçete edildiğini açıkladı.

 

BAKAN YAZILI SORU ÖNERGESİNİ YANITLADI

 

Sosyal medyaya yansıyan haberlere göre, CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Bakan Fahrettin Koca, 2017 ile 2020 yılları arasında 15 milyon 405 bin kişinin psikiyatri kliniklerine başvurduğunu, yalnızca koronavirüs salgınının ilk yılında bu yana kliniklere başvuran kişi sayısının 5 milyon 100 bini bulduğunu söyledi.

 

CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK RAKAMLARI

 

Bakan Koca'dan gelen verileri değerlendiren CHP Milletvekili Dr. Fikret Şahin, psikiyatri kliniklerine başvuru ve antidepresan kullanımında Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşıldığını belirtti.

 

NÜFUSUN YARISI ANTİDEPRESAN KULLANIYOR OLACAK

 

Dr. Şahin, tek adam rejiminin yarattığı ekonomik ve sosyal buhranın vatandaşı antidepresan ve sinir sistemi ilaçları kullanmaya mahkum ettiğini iddia ederek, "Böyle giderse önümüzdeki 10 yıl içerisinde nüfusun yarısı antidepresan kullanıyor olacak. AKP depresif bir toplum yaratarak ülkemizin geleceğine dinamit döşedi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fahrettin Koca, antidepresan, sinir ilacı, salgın vakaları, Dr. Fikret Şahin
Yorumlar
Haber Yazılımı