"Sıra dışı hava olayları yaşayacağız"
Haber
20 Mart 2021 - Cumartesi 20:49 Bu haber 40 kez okundu
 
"Sıra dışı hava olayları yaşayacağız"
Hava durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Orhan Şen, "Önümüzdeki dört gün sıra dışı meteorolojik olaylar yaşayacağız" dedi.
DİĞER Haberi

Prof. Dr. Orhan Şen, katıldığı canlı yayında hava durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki 4 gün boyunca çok ani sıcaklık değişimlerinin yaşanacağını ve salı akşamı Türkiye'ye kar yağışının geleceğini belirten Prof. Dr. Şen, "8-9 derece ısınan havalar bir gün sonra 10-12 derece sıcaklık düşüyor. Bunlar sıra dışı olaylardır" dedi.

4 GÜNDE ÇOK ANİ HAVA DEĞİŞİMLERİ OLACAK

Prof. Dr. Orhan Şen, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “4 günde çok ani hava değişimleri meydana gelecek. Yağışlar bugün başlıyor, kuvvetli yağışlar sel baskınları da yapabilecek. Yarın ise Marmara bölgesi başta olmak üzere kuvvetli yağışlar başlıyor. Pazartesi günü sıcaklıklar artıyor, 'sıra dışı bir olay meydana geliyor' ve salı günü 8-9 derecelik sıcaklıklarda artış olacak.”

NORMAL BİR DURUM DEĞİL

Bu durumun normal olmadığını sözlerine ekleyen Şen, “Kesinlikle normal bir durum değil. Dolu yağışlı, gök gürültülü yağışlı, şimşekli bir hava durumu bekliyoruz. Salı günü bu aldığı sıcaklığı geri veriyor. 8-9 derece ısınan havalar bir gün sonra 10-12 derece sıcaklık düşüyor. Bunlar sıra dışı olaylardır. Şimşek, gök gürültüsü, sağanak yağış, sel baskınları yapabilecek dolu bile görebiliriz” dedi.

SALI AKŞAMI TÜRKİYE'YE KAR GELİYOR

Ülkemize salı günü kar yağışının geleceğini söyleyen Prof. Dr. Orhan Şen, “Trakya'dan başlayarak İç Anadolu Bölgesi'nde bilhassa etkisini sürdürecek. 1, 1 buçuk günlük kar yağışı önemli olabilir çünkü Mart karı biraz daha fazla olur. Sıcaklıklar salı akşamından düşmeye başlıyor, çarşamba günü 3-4 dereceye kadar, İstanbul'da 7-8 dereceye kadar düşüyor. İstanbul'a kar yağışı çok sınırda, yükseklerde karla karışık yağmur yapabilir ama Trakya'da ve İç Anadolu'da ve İç Ege'de kar yağışları 2 gün sürecek” diye konuştu.

HEM BAHARI GÖRECEĞİZ HEM DE KIŞI GÖRECEĞİZ

Bu sistemde doğu bölgelerinden ziyade en çok batı bölgeleri etkilenecek diyen Şen, “İzmir, Çeşme gibi bölgelerde bugün sel tehlikesi var. Sıra dışı olaylar daha çok batı bölgeleri etkileyecek. Öyle bir jet akımı var ki soğuk havayı direkt bize getiriyor. 4 gün içinde hem baharı göreceğiz hem de kışı göreceğiz. Önümüzdeki hafta sonuna kadar soğuk hava devam edecek. Mart ayı yine yapacağını yapacak” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: "Sıra, dışı, hava, olayları, yaşayacağız",
Yorumlar
Haber Yazılımı