Sinovac'ın Türkiye'deki Faz-3 ara sonucu açıklandı
Haber
09 Temmuz 2021 - Cuma 16:53 Bu haber 362 kez okundu
 
Sinovac'ın Türkiye'deki Faz-3 ara sonucu açıklandı
Türkiye’deki Faz-3 çalışmalarının ara sonuçları yayımlayan Sinovac’ın açıklamasına göre, aşının iki dozu yüzde 83,5 etkili.
SAĞLIK Haberi
Sinovac'ın Türkiye'deki Faz-3 ara sonucu açıklandı

Çin menşeli ilaç firması Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının Türkiye'deki Faz-3 çalışmalarının ara sonuçları yayımlandı. Buna göre aşının iki dozunun yüzde 83,5 etkili olduğunu belirtildi.

10 BİNDEN FAZLA GÖNÜLLÜ KATILDI

18-59 yaşları arasında 10 binden fazla gönüllünün katıldığı çalışmaların sonucunun yer aldığı makale The Lancet dergisinde yayımlandı.  14 Eylül 2020 ile 5 Ocak 2021 tarihleri arasında yürütülen çalışmada araştırma protokolüne uygun grupta 6 bin 559 kişiye iki doz aşı, 3 bin 470 kişiye ise iki doz placebo yapıldı.

PLACEBO NEDİR?

Placebo ilaç görünümlü ama etkisi olmayan madde olarak geçiyor.

43 gün süren gözlem esnasında aşılanan grup içerisinde 9 kişide PCR testiyle de doğrulanan semptomatik koronavirüs belirlendi. Placebo yapılan grup içerisinde ise ikinci dozun yapılmasından 14 gün sonra 32 vaka görüldü. Ortaya konuşlan bu sonuçlara göre aşının etkinlik oranının yüzde 83,5 olduğu ifade edildi. The Lancet dergisinde yayımlanan makalede "CoronaVac PCR ile doğrulanan semptomatik koronavirüs karşısında güvenli bir yüksek etkinliğe ve tolore edilebilir bir profile sahiptir" denildi.

GAMMA VARYANTINA KARŞI ETKİSİ AZ

Diğer yandan Sinovac aşısına ilişkin Brezilya'da yapılan bir diğer araştırmada ise aşının Sars-CoV-2'nin Gamma varyantına karşı daha az etkili olduğu belirlendi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: The Lancet, sinovac, ilaç, koronavirüs aşısı, CoronaVac aşısı, Çin aşı firmaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı