Selfi çekerken yıldırım çarptı, 16 kişi öldü
Haber
13 Temmuz 2021 - Salı 08:49 Bu haber 311 kez okundu
 
Selfi çekerken yıldırım çarptı, 16 kişi öldü
Hindistan'da meydana gelen korkunç olayda muson mevsiminde yaşanan yıldırım düşmeleri sonucunda 50’den fazla kişi ölürken, bunların 16’nın ise selfie çekmeye çalışan insanlardan oluştuğu belirlendi.
DÜNYA Haberi
Selfi çekerken yıldırım çarptı, 16 kişi öldü

Hindistan'ın kuzey vilayetlerinde meydana olaylarda yıldırım çarpması sonucu 50'den fazla kişi hayatını kaybetti. Yıldırım çarpmalarından en fazla etkilenen Uttar Pradeş vilayetinde ölenlerin çoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu ifade edildi. Yine komşu vilayet olan Racastan'da da çok sayıda kişi yıldırım çarpması nedeniyle yaşamını yitirdi.

GÖZETLEME KULESİNDE SELFİE ÇEKİYORLARDI

Ölen kişilerden 11'i ise Jaipur'da 12. yüzyıldan kalma bir anıtı ziyaret ediyordu. Grup, yağmur sırasında anıttaki gözetleme kulesinin tepesinde selfie çekmeye çalışıyordu.

TAZMİNAT ÖDENECEK

Trajik olaylara ilişkin açılama yapan Hindistan Başbakanı Narendra Modi yaşamını yitirenlerin ailelerine taziye mesajlarını iletti. Ayrıca hükümet yetkilisi Manoj Dixit ise, ölen kişilerin aileleri ve yaralananlar için tazminat ödeneceğini duyurdu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YILDIRIMLARI ARTIRDI

Diğer yandan ülkede yıldırım düşmesi çok sık meydana gelen bir durum ancak Hindistan Meteoroloji Kurumu 1960’dan beri a yağmurla birlikte yıldırımların da arttığını ve bunun büyük olasılıkla iklim değişikliğinden kaynaklandığını belirtiyor. Ayrıca Hindistan meteoroloji departmanı da, önümüzdeki günlerde daha fazla yıldırım uyarısı yaptı.

HER YIL BİNLERCE KİŞİ ÖLÜYOR

Öte yandan Hindistan'ın haziran ayından başlayıp eylül ayına kadar devam eden muson mevsiminde birçok yıldırım çarpma olayı meydana geliyor. En son ki resmi rakamlara göre, 2019 yılında ülkede yıldırım düşmesi sonucu 2.900'den fazla kişi yaşamını yitirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: hiindistan, hindistaan yıldırım, india, india lightning,
Yorumlar
Haber Yazılımı