Seçmenler oyunu anketlere yansıttı, Millet İttifakı önde gidiyor
Haber
13 Ağustos 2021 - Cuma 12:11 Bu haber 458 kez okundu
 
Seçmenler oyunu anketlere yansıttı, Millet İttifakı önde gidiyor
Yeni yapılan araştırma ve anketlere göre, iktidarın son dönem neredeyse hiçbir politikası halk tarafından yeterli destek bulmuyor. Ayrıca Cumhur İttifakı’nın da oy oranında ciddi bir düşüş var.
GÜNDEM Haberi
Seçmenler oyunu anketlere yansıttı, Millet İttifakı önde gidiyor

BİRÇOK BÜROKRATIN ALDIĞI ÇİFT MAAŞ KONUSU

 

Türkiye’nin son günlerde çok sık konuştuğu konu olan çift maaş meselesi… İktidar tarafından çeşitli görevlere getirilen birçok bürokratın birden fazla maaş aldığı iddiaları dile getirildiği araştırmada “Siz bu çift maaş/birden fazla maaş’ iddialarından haberdar mısınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 63,5’i ‘evet’ yanıtını verirken, yüzde 31,5’i ‘hayır’ cevabını verdi. Çift maaşa karşı olduğunu belirtenlerin oranı yüzde93,7 gibi rekor bir orana ulaştı. Çift maaşta sorun görmeyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 4,3’te kaldı.

 

KABİL HAVAALANI’NIN GÜVENLİĞİ KONUSU

 

Diğer yandan “Türkiye’nin Afganistan’a asker gönderme ve Kabil Havaalanı’nın güvenliğinin sağlanarak işletilmesi görevini üstlenmesini doğru buluyor musunuz?” sorusuna cevap verenler arasında yine 63,9 oranında ‘hayır’ çıkması da dikkat çekti. Katılımcıların yalnızca yüzde 26’sı ‘evet’ dedi.

 

GEÇİŞ-YOLCU-HASTA GARANTİLİ PROJELER KONUSU

 

Yapılan araştırmada en dikkat çeken meselelerden biri de vatandaşlara yöneltilen “Geçiş-yolcu-hasta garantisi verilerek yapılan yol, köprü, havaalanı ve şehir hastanelerinin kamulaştırılması fikrini destekliyor musunuz?” sorusu oldu. Katılımcıların yüzde 64,9’u kamulaştırmayı desteklediğini belirtirken, ‘karşıyım’ diyenler yüzde 27,1’de kaldı. Yüzde 8’lik bir kesim ise fikri olmadığını ifade etti.

 

KANAL İSTANBUL VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KONUSU

 

Vatandaşlardan yanıtlanması istenilen “Kanal İstanbul’un yapılmasını destekliyor musunuz, yoksa karşı mı çıkıyorsunuz?” sorusuna da 53,7’lik kesim karşı çıktığını sadece yüzde 31,9’luk bir kesim desteklediğini belirtti. Ayrıca İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına karşı olanlar 58,4 oranında, destekleyenler ise yüzde 28,5’te kaldı.

 

CUMHUR İTTİFAKI’NDAKİ OY ORANI

 

Öte yandan son zamanlarda yapılan hemen hemen bütün kamuoyu yoklamaları AK Parti ve MHP ittifakında ciddi bir oy kaybının yaşandığını gösterdi. Paylaşılan anketlerin ortalamasına göre AK Parti yüzde 30 bandının da altına düştü. MHP ise barajın oldukça altında kaldı.

Bu pazar milletvekilliği seçimi olsa AKP’ye oy vereceklerin oy oranı yüzde 28,5 iken CHP ise yüzde 23,2 oy oranına sahip. HDP yüzde 7,5, MHP ise yüzde 5,4 bandında yer alıyor. İYİ Parti yüzde 10,8 oranına sahip. Ayrıca araştırmada kararsızların yoğunluğu da dikkat çeken bir başka konu oldu. Buna göre yüzde 11,5’lik kararsız bir seçmen kitlesi görülürken yüzde 8,1 oranında oy kullanmayı düşünmeyen seçmen kitlesi bulunuyor.

 

CUMHUR İTTİFAKI MI, MİLLET İTTİFAKI MI?

 

“Cumhur İttifakı’na mı yoksa Millet İttifakı’na mı oy verirsiniz?” sorusunda da ortaya benzer bir tablo çıkıyor. Buna göre Millet İttifakı yüzde 37,7 iken Cumhur İttifakı ise yüzde 36,8 oy oranına sahip. İttifaklar dışında bir parti diyenlerin oranı yüzde 14,9 olduğu görülürken kararsızların oranı yüzde 2,5, oy kullanmayacakların oranı yüzde 8,1 bandında yer alıyor.

 

EN ÇOK KONUŞULAN KONU

 

Araştırmaya göre temmuz ayında halkın en fazla konuştuğu mesele, “Geçim sıkıntısı, hayat pahalılığı, işsizlik, ekonomik kriz, işlerin yavaşlaması” oldu. Onu ikinci sırada yüzde 29 ile salgın takip ederken, uzun süredir gündemden düşmeyen Suriyeli ve Afgan sığınmacılar yüzde 2,7 ile 9. sırada yer bulabildi.

 

EN ÖNCELİKLİ SORUN EKONOMİK KRİZ

 

Ülkenin acil çözülmesi gereken sorunlar listesinde de durum değişmedi. “Ekonomik kriz ve üretimsizlik” diyenlerin oranı yüzde 45,1 oldu. İşsizlik yüzde 19, enflasyon ve hayat pahalılığı yüzde 11,6 olarak kayıtlara geçti. Öte yandan araştırmaya katılan katılımcıların yüzde 51,2’si ailesinde iş arayan bir işsiz olduğunu, yüzde 47,6’sı geçtiğimiz ay ödeyemediği bir faturası bulunduğunu ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: seçim anketleri, partilerin oy oranı, Cumhur İttifakı oy oranı, Millet İttifakı oy oranı, hangi parti ne kadar oy alır,
Yorumlar
Haber Yazılımı