Seçim barajı yavaş yavaş belli oluyor
Haber
16 Temmuz 2021 - Cuma 12:25 Bu haber 559 kez okundu
 
Seçim barajı yavaş yavaş belli oluyor
2023 seçimlerinde seçim barajının yüzde kaç olacağı kamuoyunda tartışma konusu iken, AK Parti ve MHP’nin yüzde 5 üzerinde anlaştığı belirtiliyor.
GÜNDEM Haberi
Seçim barajı yavaş yavaş belli oluyor

AK Parti'nin hazırladığı seçim ve siyasi partiler yasası için Cumhur İttifakı ortağı olan MHP’nin görüşünü iletmesinden sora tekrar şekillendi. AK Parti kurmaylarının kendi içinde hazırladığı çalışmanın sonuçları MHP'ye alternatifli bir şekilde sunacak. Yasanın, iki partinin görüşmelerinden sonra yeni yasama döneminde son hali ortaya çıkacak.

SEÇİM SİSTEMİNDE FİKİRLER AYRI

Bir diğer konu olan seçim isteminin nasıl olacağı konuşulurken AK Parti, seçim sistemi olarak daraltılmış bölgeyi savunurken, MHP de mevcut seçim sisteminin korunmasını istiyor.

İki partinin üzerinde çalıştığı bu konuda gelinen nokta ise şu şekilde:

1- MHP’den gelen cevap üzerine AK Parti, seçim ve siyasi partiler yasa değişikliğine dair değerlendirmelerini bitirdi. Bazı noktalardaki fikir ayrılıkları için iki partinin ortak komisyonu çalışacak. Seçim sistemi olarak daraltılmış bölge düzenlemesine sıcak bakmadığını belirten MHP, mevcut sistemle devam edilmesini istemişti.

MHP, İKNA EDİLMEYE ÇALIŞILACAK

2- Seçim sistemi için AK Parti, MHP’yi ikna etmeye çalışacak. Yapılan toplantılarda, 'Başkanlık sisteminin özünde bu var. Gerekirse Cumhur İttifakı’nın ortağı olan iki parti belli yerlerde aday göstermeyerek, belli yerlerde birbirlerinin listelerinden aday gösterebilir' görüşü dile getirildi. Bazı illerde birbirine destek ya da ortak liste formülü ile MHP, ikna edilmeye çalışılacak.

İTTİFAK İÇİ BARAJ UYGULANMASI

3- Diğer yandan MHP’nin ittifak içi baraj uygulanması önerisi de başka bir sorunlu başlık olarak duruyor. AK Parti kurmayları, bu konuda yeni alternatifler yarattı. Baraj uygulanması durumunda bunun en fazla yüzde 2 olması ve küçük partilere ittifak yapma olanağının tanınması hedefleniyor.

SAYI ARTTIKÇA, BARAJDA ARTACAK

4- Bu konuda MHP’ye sunulacak bir başka alternatif ise ittifaka katılan partilerin sayısı arttıkça, barajın da artması olacak. Örneğin 2 parti varsa barajın yüzde 2, üç parti olunca oransal olarak barajın arttırılması gibi öneriler de MHP için hazırlandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: seçim barajı kaç oldu, seçim barajı, oy kullanma, MHP, AK Parti, Cumhur İttifakı seçim barajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı