Salgının turizme etkisi 3 trilyon dolar
Haber
29 Kasım 2020 - Pazar 15:13 Bu haber 5 kez okundu
 
Salgının turizme etkisi 3 trilyon dolar
Global turizm sektörünün korona virüs salgını nedeniyle 2020 yılını 3 trilyon dolar kayıpla kapatması bekleniyor.
DİĞER Haberi
Salgının turizme etkisi 3 trilyon dolar

"Global Turizme Yeni Vizyon: Global Turizm Forumu" mottosuyla düzenlenen, pandemide turizmin son durumunun ele alındığı ve 3 gün süren forumda konuşan Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı, hibrit modelle birçok ülkede aynı anda etkileşim sağlayan forumun, turizme global bir vizyon kazandırdığını belirtti.

Yaklaşık 18 saat boyunca 3 kıtada kesintisiz yayın yaptıklarını bildiren Bağcı, bazen iş insanlarının evlerine bazen uçaklarına bazen de arabalarına bağlandıklarını, forumda 175 farklı konukla farklı yerlerde sofistike bir yayın gerçekleştirildiğini aktardı. Bağcı, 3 ülkedeki fiziksel ortamdaki katılımcılar ile 30 farklı ülkeden online konukları tek bir platform üzerinde buluşturduklarını belirterek, "Global Turizm Forumu, salgına rağmen hem global turizm hem de global etkinlik düzenleme açısından ekosisteme önemli bir katkı sağladı" ifadesini kullandı.

Salgının küresel turizmde yol açtığı kayıplara değinen Bağcı, şunları kaydetti: "Global turizm sektörü, COVID-19 salgını nedeniyle 2020'yi 3 trilyon dolar kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Gelecek yıl bu kaybın aşı çalışmaları ve yeni düzenle, adaptasyonla birlikte azalmasını ve 1 trilyon dolar olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. 2022'de de dünya turizm endüstrisinin kayıplarını kapatmasını ve 2019'da ulaştığı ekonomik büyüklüğün yüzde 25 üzerine çıkmasını bekliyoruz."

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Salgının, turizme, etkisi, 3, trilyon, dolar,
Yorumlar
Haber Yazılımı