Salgına karşı yeni tedbir paketi
Haber
14 Aralık 2020 - Pazartesi 20:57 Bu haber 59 kez okundu
 
Salgına karşı yeni tedbir paketi
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgına karşı alınan bir dizi kararı açıkladı.
DİĞER Haberi
Salgına karşı yeni tedbir paketi

ALINAN KARARLAR:

Yüzde 18'den yüzde 8'e indirilen iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranı 1 Haziran'a kadar yüzde 8 olarak uygulama devam edecek.

Yıl sonuna kadar yüzde 20'den 10'a indirilen gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulama süresi 1 Haziran'a kadar uzatıldı.

Konaklamadan yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süresi 1 Haziran'a kadar uzatıldı.

İş yeri kira olan esnafa üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapılacak.

Sokağa çıkma sınırlaması 31 Aralık Perşembe saat 21.00'den 4 Ocak Pazartesi saat 05.00'e kadar kesintisiz uygulanacak.

Esnafa, ayda 1 milyar 240 milyon liradan toplamda 3 milyar 718 milyon liralık destek sunulacak.

Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapılacak.

Sağlıkçılara ve diğer çalışanlara destek olmak amacıyla kamuya ait okul öncesi kurumları, ana sınıfları hariç faaliyetlerini sürdürebilecek.

Türk lirası mevduat ve katılım hesaplarıyla ilgili faiz ve kar paylarındaki stopaj oranlarına ilişkin; 6 aya kadar vadeli olan hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 5, bir yıla kadar vadeli olanlarda yüzde 12 yerine yüzde 3, bir yıl üzerinde olanlar için ise yüzde 10 yerine yüzde 0 olarak mart sonuna kadar uygulanmaya devam edecek.

Hazine taşınmazları üzerindeki turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma ve hasılat payları ile ecrimisillerin ödeme sürelerini başvuru şartı aramaksızın 1 yıl erteleniyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Salgına, karşı, yeni, tedbir, paketi,
Yorumlar
Haber Yazılımı