Salgın ne zaman bitecek?
Haber
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:48 Bu haber 514 kez okundu
 
Salgın ne zaman bitecek?
Koronavirüs salgınının bitiş tarihine ilişkin konuşan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, "Dünyada bu işin sonuçlanması için uzmanlar en erken tarih olarak 2022 ilkbaharına işaret ediyorlar. Yani bizim için 2021 sonbaharı, dünya için ise 2022 ilkbaharı çok önemli tarihler" ifadesini kullandı.
SAĞLIK Haberi
Salgın ne zaman bitecek?

“Bekle bizi sonbahar” başlığıyla bir yazı yayımlayan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yazısında "Anlaşılan o ki elimizdeki bu yeni ve son fırsatı iyi değerlendirebilir, BioNTech aşısını hızlıca ve akıllıca uygulamaya geçirebilirsek ağustos sonlarına doğru, en geç eylül ortalarında toplumsal bağışıklığa yetecek aşılama rakamlarına ulaşabileceğiz" dedi.

‘BEKLE BİZİ SONBAHAR’ DİYEBİLİRİZ

Bunda BioNTech aşısının gücü ve ilk doz etkinliğinin önemli bir payı olduğunu belirten Müftüoğlu, "Elimizdeki veriler BioNTech ile yürütülen aşılama kampanyalarında sadece ilk doz ile bile yüzde 80’leri geçen bir bağışıklık düzeyine ulaşılabileceğini gösteriyor" diye yazdı. Müftüoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Daha da dönemlisi yine elimizdeki veriler BioNtech uygulamasında iki doz arasındaki süreyi neredeyse 8 hatta 10-12 haftaya kadar çıkarabileceğimizi düşündürüyor. Özetle aşıyı geliştiren sevgili Dr. Uğur Şahin Hoca, Dr. Özlem Türeci ve ekibi bize taahhüt ettikleri miktardaki aşıyı verebilirlerse rahatlıkla “Bekle bizi sonbahar” diyebiliriz. Ve sonbaharı pandemiyle mücadele bakımından bir ilkbahar gibi de karşılayabiliriz."

SÜREÇ, AŞILAMAYA BAĞLI

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, yazısının “Pandemi bitti düdüğü ne zaman çalacak?” başlıklı bölümünde ise şu ifadeleri kullandı: "Bilelim ki bizim de durumumuz fena değil. Özellikle BioNTech aşısını hızlıca ve 40 milyonun üzerinde haziran ve temmuzda tek doz olarak bile uygulayabilirsek biz de sonbaharda rahat bir nefes alabiliriz. Okullarımızı gönül rahatlığıyla açar, esnaflarımızı kepenklerini açmaya davet eder, daha rahat sosyalleşebilecek fırsatlar bulabiliriz. Ama dünyada bu işin neticelenebilmesi için uzmanlar en erken tarih olarak '2022 ilkbaharını' gösteriyorlar. Kısacası bizim için 2021 sonbaharı, dünya için ise 2022 ilkbaharı çok önemli tarihler."

Kaynak: Editör:
Etiketler: salgın ne zaman bitecek, koronavirüs salgını, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu salgın tahmini, BioNTech aşısı, aşı çalışmaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı