Reuters'a konuşan Türk yetkili kim?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber
01 Aralık 2020 - Salı 19:50 Bu haber 73 kez okundu
 
Reuters'a konuşan Türk yetkili kim?
Türkiye'de ana akım medyaya önemli veya gizli bir haber düştüğü zaman bunu genellikle Londra merkezli Reuters Haber Ajansı servis eder. Ancak Reuters, kaynağı isminin açıklanmasını istemeyen Türk yetkili olarak verir. Bu yetkililerin acaba Reuters'a bilmediğimiz devleti ilgilendiren başka önemli bilgiler de veriyor mu? bilinmiyor.
DİĞER Haberi
Reuters'a konuşan Türk yetkili kim?

Reuters, küresel çapta çalışan ve sayılı birkaç haber ajansından biri. Medyayı takip edenler bu haber ajansının hem önemli, hem kimsenin kolay kolay ulaşamayacağı, hem de hızlı bir şekilde haber servisi yaptığını bilir.

Türkiye’de de etkili olan Reuters, özellikle yıllar içinde hükümetler kanadında haber servisi açısından çok etkili olduğu biliniyor. Ancak dikkatlerden kaçan bir nokta var. Reuters özellikle iktidar cephesinden kimsenin bilmediği gizli veya önemli bir haberi servis ettiğinde kaynağın kim olduğunu söylemiyor. Haberi alan ana akım medya, haberi “Reuters’a konuşan Türk yetkili veya yetkililer” diye servis ediyor. Yetkili her nedense isminin verilmesini istemiyor. Önemli veya gizli bir bilginin Reuters’a servis edenlerin kim olduğu bilinmiyor. Burada Reuters’ın nasıl bu derece önemli bilgiyi alıp servis ettiği gerçeği var.

Reuters’ın servis ettiği ve ana akım medyada çıkan bazı haberlerin örneklerine bakalım;

Bunlar sadece bazıları. Bu tarz haberler çok fazla. Reuters’a konuşan Türk yetkili, acaba dünya medyasını ahtapot gibi saran böyle bir servis ağına devleti ilgilendiren hassas başka bilgiler de veriyor mu? Dikkatli olunmazsa devlet içinde zaaf oluşturabilecek başka durumlar oluşabilir.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Reuters'a, konuşan, Türk, yetkili, kim?,
Yorumlar
Haber Yazılımı