"Putin 2036'ya kadar görevde kalabilir"
Haber
25 Mart 2021 - Perşembe 09:46 Bu haber 178 kez okundu
 
"Putin 2036'ya kadar görevde kalabilir"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 15 yıl daha görevde kalma imkanı sağlayacak yasa Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da onayladı.
DİĞER Haberi

DW’de çıkan habere göre, geçen yıl referandumda onaylanan anayasa değişiklikleri kapsamındaki yasa, 20 yıldır iktidarda olan Putin'e iki dönem daha seçilme olanağı tanıyor. Mevcut görev süresi 2024'te sona erecek olan Putin, böylece 2036'ya kadar koltuğunu koruyabilecek.

KİŞİYE ÖZEL YASA ELEŞTİRİSİ

Yeni yasada da devlet başkanlarının görev süresi iki dönemle sınırlandırılıyor. Bu nedenle anayasa değişiklikleri Putin'in görevde geçirdiği dönemi ‘sıfırlamak’ için şahsına özel bir düzenleme olmakla eleştiriliyor. Rus muhalifler Putin'i ‘ömür boyu’ devlet başkanlığı peşinde koşmakla suçluyor. Mevcut yasalar uyarınca Putin 2024'teki seçimlere aday olamayacaktı. Putin, bir 15 yıl daha görevde kalmak isteyip istemediği konusunda şimdiye kadar bir açıklama yapmış değil.

Duma'da onaylanan yasa, bu ay içinde parlamentonun üst kanadında yapılacak oylamada da kabul edilmesi durumunda Putin'in imzasıyla yürürlüğe sokulacak.

PUTİN 20 YILDIR İKTİDARDA

2000 yılında devlet başkanlığına seçilen Putin, dörder yıllık iki görev döneminin ardından yasalar gereği üçüncü kez seçilemeyeceğinden görevi siyasi müttefiki Dimitri Medvedev'e devretmiş, bu dönemde Başbakanlık yapmış, ardından 2012'de düzenlenen seçimlerle yeniden devlet başkanlığı koltuğuna geri dönmüştü. 2008'de yapılan değişiklikle devlet başkanlığı görev süresi 4 yıldan 6 yıla çıkarılmıştı.

Geçen yıl haziran ayında yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 78'i anayasa değişiklikleri lehine oy kullanmıştı. Anayasa değişiklikleri, Putin'in görev süresini uzatmanın yanı sıra Devlet Başkanına Anayasa Mahkemesi yargıçlarını atama gibi yetkiler de veriyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: "Putin, 2036'ya, kadar, görevde, kalabilir",
Yorumlar
Haber Yazılımı