Profilime kim baktı uygulamaları tehlike saçıyor
Haber
21 Haziran 2021 - Pazartesi 16:11 Bu haber 341 kez okundu
 
Profilime kim baktı uygulamaları tehlike saçıyor
Sosyal medya kullanıcılarının başvurduğu uygulamalarının başında gelen 'profilime kimler baktı' ismindeki uygulamalar hakkında uzmanlardan dikkat çeken uyarılar geldi.
TEKNOLOJİ Haberi
Profilime kim baktı uygulamaları tehlike saçıyor

Siber Güvenlik Uzmanı olan Vahap Eren, özellikle sosyal medyada platformlarında hemen herkesin karşısına çıkan “Profilime kimler baktı?” ismindeki bildirilere tıklayanlar ya da bu site ve uygulamalara kişisel bilgilerini giren kişiler hakkında uyarıları yaparak, şunları söyledi: "Bu tür uygulamalar ile asla profilinize kimlerin baktığını görme imkanınız yok.

Peki, bu uygulamalarla asıl hedef ne? Telefonlarınıza indirdiğiniz bir sürü uygulamaya verdiğiniz izinlerle kişisel bilgileriniz çalınabiliyor. Daha ilerisi banka hesaplarınız ale geçirilebilir" diye konuştu.

KİMİN BAKTIĞINI GÖREMEZSİNİZ

“Bu tür uygulamalardan size kimin baktığını görme imkanınız yok” diyen, Vahap Eren, "Son zamanlarda girdiğimiz siteler ya da sosyal medya platformlarında önünüze çıkan reklamlarda bir uygulama reklamı görüyoruz. “Profilime Bakanlar” konulu bir reklam, uygulama ile ise kimlerin sizlerin özelikle İnstagramınıza baktığını öğrenebileceğinizi söylüyorlar. Aslında böyle bir durum imkansız, biliyor muydunuz" uyarısında bulundu.

PEKİ BU UYGULAMALARININ ASIL HEDEFİ NE?

Kullanıcının karşısına çıkan bu uygulamalarla asıl hedeflenen şeyler hakkında da konuşan, Eren, "Peki bu uygulamalarla hedeflenen ne?" sorusunun da cevabını verdi. Vahap Eren, "Telefonlarınıza indirdiğiniz bir sürü uygulamaya, verdiğiniz izinlerle kişisel bilgileriniz çalınabiliyor. Hatta daha ötesine gidersek ortamdaki sesiniz dinlenip, kameranıza bile müdahale edilebiliyor, daha ilerisi banka hesaplarınız boşaltılabilir" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: profilime kim baktı, kimin profilimin baktığını nasıl anlarım, instagram, facebook, twitter, sosyal medya,
Yorumlar
Haber Yazılımı