Pentagon koronavirüse karşı çip geliştirdi
Haber
18 Mayıs 2021 - Salı 09:39 Bu haber 37 kez okundu
 
Pentagon koronavirüse karşı çip geliştirdi
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da görevli bilim insanları koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında mikroçip geliştirdi. Bilim insanları, geliştirilen mikroçipin, salgın şüphesi taşıyan kişinin her hareketini takip etmeyi amaçlamadığını açıkladı.
DİĞER Haberi
Pentagon koronavirüse karşı çip geliştirdi

Pentagon'da görevli bilim insanları salgınla mücadele kapsamında mikroçip geliştirdi. Savunma AR-GE Projeleri Dairesi'nde (DARPA) görevli bilim insanları, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında ürettikleri cihazda, deri altına sokularak virüs enfeksiyonunu tespit edebilecek bir mikroçip geliştirdi.

Ayrıca, DARPA'daki görevli bilim insanlarının geliştirdiği bir başka icadın ise, diyaliz makinesine yerleştirilen kandan virüsü temizleyen bir filtre olduğu belirtildi.

Geliştirilen çip, ülkedeki CBS televizyonunda yayınlanan “60 Minutes” programında ilk kez görüntülendi. Yetkililer, Pentagon’un, salgın şüphesi taşıyan kişinin her hareketini takip etmeyi amaçlamadığını ifade etti.

DARPA'nın bulaşıcı hastalık doktoru emekli Albay Matt Hepburn, katıldığı programda, sürekli olarak kanı test etmek için tasarlanmış doku benzeri bir jel gösterdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hepburn, “Onu derinizin altına koyuyorsunuz, size vücudun içinde kimyasal reaksiyonlar olduğunu gösteriyor ve bu sinyal yarın semptom göstereceğiniz anlamına geliyor” açıklamasında bulundu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pentagon, koronavirüse, karşı, çip, geliştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı