Pehlivanoğlu: Aşı olmayanı okulllara almamalıyız
Haber
15 Ağustos 2021 - Pazar 10:05 Bu haber 2323 kez okundu
 
Pehlivanoğlu: Aşı olmayanı okulllara almamalıyız
Aşı konusunda açıklamalarda bulunan Türk Eğitim Derneği (TED) Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu üyesi Selçuk Pehlivanoğlu, aşı olmayan eğitim çalışanları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
EĞİTİM Haberi
Pehlivanoğlu: Aşı olmayanı okulllara almamalıyız

Cumhuriyet’e açıklama yapan TED Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu üyesi Pehlivanoğlu, yeni döneme ve atılması gereken adımlara ilişkin değerlendirmeler yaptı.

 

OKULLARI EN UZUN SÜRE KAPATAN 2. ÜLKEYİZ

 

Koronavirüs salgınıyla geçen 1.5 yılda eğitimin sekteye uğradığını belirten Selçuk Pehlivanoğlu, okulların eylülde açılması gerektiğini ifade ederek, “OECD ülkeleri arasında okullarını en uzun kapatan ikinci ülkeyiz. Zorunlu eğitim çağında olup da okul dışında olan 710 bin öğrencimiz var. Bu sürecin sonunda ciddi oranda okul terki olabileceğini düşünüyoruz. Okul terki, çocuk işçi ve çocuk gelin demektir. Ekonomik olarak da ülkenin kalkınmasıyla ilgili sorun demektir” diye konuştu.

 

ÖĞRENCİLERİMİZ TEMEL MATEMATİKTE YETERSİZ

 

Salgın sürecinde geçen eğitim hayatının öğrenciler üzerinde yarattığı kayıpların farklılaştığına vurgu yapan Pehlivanoğlu, “PISA’da iyiyiz dediğimiz halde öğrencilerin yüzde 37’si temel matematikte yetersiz gözüküyor. Yani yüzde 37 zaten dört işlem yapamıyordu. Salgın sürecinde bu kaça çıktı bilmiyoruz” dedi.

 

EĞİTİM BİR ANAYASAL HAK

 

Sağlık Bakanlığı’nın, eğitim çalışanlarının aşılanma oranlarını açıklaması gerektiğini de belirten Selçuk Pehlivanoğlu, duyumlara göre eğitim çalışanlarında iki doz aşılamanın yüzde 60, 40 yaş üstünde ise yüzde 80 olduğunu belirtti. Aşının bir keyfiyet olamayacağını da söyleyen Pehlivanoğlu, eğitimin bir anayasal hak olduğunu aktararak, şunları söyledi:

 

YA AŞI YADA DÜZENLİ PCR TESTİ

 

“Eğitim çalışanlarına aşı olma zorunluluğu getirilmeli. Eğer aşı olmuyorsa haftada iki kez, kendi cebinden PCR testi yapma zorunluluğu getirmeliyiz. Bunun da hızlı bir şekilde hukuki bir zemine getirilmesi lazım, çünkü psikolojik toparlanma sürecini toparlayamamış veli, çocuğunu okula göndermekten imtina edecektir ve korku duyacaktır. En azından bir doz aşısını olmayanı okullara almamalıyız. Bunu bireysel özgürlük görenler, ücretsiz izne ayrılabilirler.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşı zorunluluğu, aşılama, koronavirüs aşısı, TED, okullar ne zaman açılır, aşı zorunlu mu,
Yorumlar
Haber Yazılımı