Paşinyan: Aliyev ile görüşmeye hazırım
Haber
04 Ekim 2021 - Pazartesi 09:24 Bu haber 417 kez okundu
 
Paşinyan: Aliyev ile görüşmeye hazırım
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmeye hazır olduğunu teyit duyurdu.
DÜNYA Haberi
Paşinyan: Aliyev ile görüşmeye hazırım

Ermenistan devlet ajansı Armenpress’in duyurduğu habere göre, Başbakan Nikol Paşinyan, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta Ermeni topluluğun temsilcileri ile buluştuğu toplantıda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

 

Görüşmeye hazırım

 

Habere göre Paşinyan, “Azerbaycan Cumhurbaşkanı benimle görüşmeye hazır olduğunu açıkladı. Ben daha temmuz ayında üst düzey ve en üst düzey, yani dışişleri bakanları ve başbakan-cumhurbaşkanı düzeyinde görüşmeye hazır olduğumuzu söylemiştim” dedi ve şunları söyledi: 

 

“Geçenlerde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığım konuşmada, Dağlık Karabağ sorununun çözüm beklediğini söylemiştim ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının (Karabağ sorununa ilişkin) açıklamalarını memnuniyetle karşıladığımı söyleyebilirim. Orada eş başkanlar birkaç kez Karabağ sorununun çözülmesi ve bu amaçla barış sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini defalarca dile getirdiler.”

 

Aliyev’in önceki açıklamaları

 

Haberde, Paşinyan’ın bu bağlamda ‘hem önce hem de şimdi Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile görüşmeye hazır olduğunu beyan ettiğini’ belirttiği ifade edildi. Diğer yadnan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev daha önce İspanyol EFE ajansına yaptığı açıklamada Ermenistan ile her iki ülkenin toprak bütünlüğünün karşılıklı tanınması temelinde normal ilişkiler kurmak istediklerini ve Ermenistan tarafının buna hazır olması durumunda Paşinyan ile görüşmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ermenistan devlet ajansı Armenpress, Ermenistan Başbakanı, Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, İlham Aliyev, karabağ,
Yorumlar
Haber Yazılımı