Parasını vergisiz Türkiye’ye getirmek isteyenlere 6 ay daha süre
Haber
30 Haziran 2021 - Çarşamba 21:28 Bu haber 425 kez okundu
 
Parasını vergisiz Türkiye’ye getirmek isteyenlere 6 ay daha süre
Yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarını vergi dilimine tabi tutmadan Türkiye'ye getirmek üzere başlatılan Varlık Barışı uygulamasından yararlanmak için verilen süre 6 ay daha uzatılma kararı alındı.
GÜNDEM Haberi
Parasını vergisiz Türkiye’ye getirmek isteyenlere 6 ay daha süre

Konuya dair karar Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'deki bugünkü sayısında çıktı. Karara dair yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildirilmesine ilişkin süre 6 ay daha uzatıldı. Bahsi geçen süre bugün bitecekti. Belirlenen tarihe kadar mallarını bildiren gerçek ve tüzel kişiler, söz konusu mallarını serbestçe kullanma imkanına sahip olabilecekler.

KREDİLERİN KAPATILMASI İÇİN 6 AY SÜRE

Diğer yandan söz konusu malların, yurt dışında bulunan banka veya finansal kurumlardan kullanılan ve kanuni defterlerde kayıtlı olan kredilerin kapatılmasında kullanılması için tanınan sürenin de 6 ay daha uzatılması imkanı sağlandı.

KANUNİ DEFTERLERE KAYIT İÇİN DE 6 AY SÜRE

Gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye'de bulunan ancak kanuni defter kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile taşınmazların vergi dairelerine bildirilmesine ilişkin sürede de 6 ay uzatmaya gidildi. Bu varlıkların, dönem kazancının tespitinde dikkate alınmaksızın kanuni defterlere kaydı için de 6 ay daha süre tanındı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: varlık barışı, ekonomi, resmi gazete, para, altın, döviz, menkul kıymet,
Yorumlar
Haber Yazılımı