Özer: Okulların açık kalması milli güvenlik meselesi
Haber
20 Eylül 2021 - Pazartesi 14:16 Bu haber 674 kez okundu
 
Özer: Okulların açık kalması milli güvenlik meselesi
Depreme karşı yenilenen Şile Necda Moralıgil İlkokulu ve Ortaokulu’nun, tekrar hizmete açılması dolayısıyla hazırlanan programda konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitme dair önemli açıklamalarda bulundu.
EĞİTİM Haberi
Özer: Okulların açık kalması milli güvenlik meselesi

2020 yılının mart ayından ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileyen koroanavirüs salgını nedeniyle herkesin deneyimlemediği bir süreçten geçtiğini belirten Bakan Mahmut Özer, salgın sürecinin hala devam ettiğini, hazırlık olmadığı için ülkelerin yeni sürece adapte olmakta zorluklar yaşadığını ifade etti.

 

OKULLARI ARTIK KAPALI TUTMA LÜKSÜMÜZ YOK

 

Salgından en çok etkilenen sektörlerden birinin de eğitim sektörü olduğunu lakin Milli Eğitim Bakanlığının tüm camiasıyla bu süreçte müthiş bir performans gösterdiğini ifade den Bakan Özer, "Okulları artık kapalı tutma lüksümüz yok. Okulların yüz yüze eğitime ara vermesinde istediğiniz kadar dijital platformları verimli bir şekilde kullanabilirsiniz ama okul sadece öğretmenin gerçekleştirildiği mekanlar değildir.

Öğrencilerimizin psikososyal gelişimlerini tamamladığı, ortak çalışmalar üretebildiği, sıcak yemeklerin yenildiği, kültür, sanat ve spor aktivitelerinin yapıldığı mekanlar. Dolayısıyla yüz yüze eğitimin yerine ikame edilecek hiçbir mekanizma yoktur. Ama bu, şu demek değildir; dijital platformlardan vazgeçeceğiz. Hayır ama yüz yüze eğitime devam ederken sürekli dijital platformlardan da destek alacağız" dedi.

 

18 MİLYON ÖĞRENCİ, 1.2 MİLYON ÖĞRETMENİMİZ VAR

 

Okulların sağlıklı bir şekilde kurallara uyarak yüz yüze eğitime devam ettiğini söyleyen Özer, şunları belirtti: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin eğitim sistemi devasa bir sistem. 18 milyon öğrencimiz var. 1.2 milyon öğretmenimiz var. 100 binin üzerinde idari personelimiz var. 150 bin servis şoförü ve rehberlik destek elemanları var. Kabaca 20 milyon insanın varlık alanı bulduğu bir sistemden bahsediyoruz. Bu sistemi yüz yüze eğitime maksimum düzeyde devam ettirebilmek için vaka bazlı, okul bazlı bir yöntemle süreci yönetmeye çalışıyoruz. Bizim 57 bin 180’i devlet okulu olmak üzere 71 bin 320 okulumuz var. 850 bin dersliğimiz var.”

 

MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ

 

Sağlık Bakanlığı tarafından belirtilen vaka veya yakın temas sebebiyle bazı sınıfların yüz yüze eğitime 14 gün ara verdiğini, 14 günlük süre içinde dijital platformlar üzerinden uzaktan eğitime devam edildiğini aktaran Bakan Mahmut Özer, “Eğitim sisteminin, açık ve yüz yüze eğitime devam etmesinin bu süreçte bir milli güvenlik meselesi olduğu yönündeki irademizin arkasında duruyoruz” diye konuştu.

 

ÖĞRETMENLERDE AŞILAMA ORANI

 

Öğretmenlerle de gurur duyduklarını dile getiren Bakan Özer, öğretmenlerde bir doz aşı oranının yüzde 92’ye, iki doz aşı oranının ise yüzde 83, aşı olmayıp antikor üreten öğretmen oranının yüzde 5 olduğunu aktardı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: mahmut özer, mahmut özer ne dedi, milli eğitim bakanı, yüz yüze eğitim, okullar, mahmut özerin açıklamaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı