Oy kullanmak için en az 3 ay ikamet şartı geliyor
Haber
09 Nisan 2021 - Cuma 09:08 Bu haber 263 kez okundu
 
Oy kullanmak için en az 3 ay ikamet şartı geliyor
Hükümet, seçmen kütüğü, muhtar seçimleri ve muhtarların sorumluluklarında ekleme ve değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Hazırlanan taslakta oy kullanmak için en az 3 ay ikâmette oturulması, muhtar ve heyetleri için de “önceden adaylık” şartı getirilmesi planlanıyor.
DİĞER Haberi
Oy kullanmak için en az 3 ay ikamet şartı geliyor

AK Pati, yerel yönetimleri ilgilendiren bazı yasalarda değişikliğe hazırlanıyor. Hürriyet'in haberine göre İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslak, tartışmaya açıldı. Daha çok muhtarlıklara ilişkin kriterlerin değiştirilmesine yönelik hükümler içeren taslakta, seçmen kütükleri ve büyükşehir belediyelerinin çalışma esaslarına ilişkin de düzenlemeler yer alıyor.

Hazırlanan taslağa göre, “Köy ve mahalledeki seçmenlerin oy kullanabilmesi için seçim başlangıç tarihi itibariyle en az 3 aydan beri o köy veya mahallede oturma şartı” aranacak. Böylece, seçimlere kısa bir süre kala seçmen kütüklerinin aktarılması önlenmiş olacak.

Ayrıca, muhtar ve köy ihtiyar meclis üyelikleri için ‘önceden adaylık başvurusu’ şartı getiriliyor. Bu kişiler il seçim kurullarına başvuracaklar. Kanunlarda aranan şartları taşıyıp taşımadıkları incelenecek. Mevcut düzenlemede, bu inceleme önceden yapılmadığı için daha sonra yapılan itirazlar nedeniyle muhtarlıkların düşürülmesi konusu YSK'nın önüne geliyordu. Geçmişte, sabıkası sonradan ortaya çıkan çok sayıda muhtarın görevine son verilmesine ilişkin YSK inceleme yapmıştı.

Taslakta, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda da değişikliğe gidilmesi hedefleniyor. Eklenen maddeye göre, 'Büyükşehir belediyeleri, altyapı ve ulaşım hizmetleri, tarım ve hayvancılığın desteklenmesi, ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi, sosyal hizmet ve yardım, gençlik ve spor, mesleki eğitim ve beceri kursları ile yaşlılar, engelliler, kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik sosyal ve kültürel hizmetler' konusunda, kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan tespit edilen yerlere öncelik tanıyacak.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Oy, kullanmak, için, en, az, 3, ay, ikamet, şartı, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı