Otobüs bilet fiyatları indirilip sabitlendi
Haber
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 15:42 Bu haber 447 kez okundu
 
Otobüs bilet fiyatları indirilip sabitlendi
Karayolu taşımacılığının tavan fiyatlarında indirim yapıldı. Bl ve D1 yetki belgesi sahibi işletmecileri kapsayan yeni düzenlemeye göre, en düşük tavan fiyatı 100 TL'den 84 TL'ye, en yüksek tavan fiyat ise 500 TL'den 441 TL'ye indirildi. Yeni tavan fiyatlar ise 3 ay geçerli olacak.
EKONOMİ Haberi
Otobüs bilet fiyatları indirilip sabitlendi

Özellikle tatil ve bayram dolayısıyla artan otobüs fiyatlarına karşı harekete geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, karayolu taşımacılığındaki tavan ücretlerde yeni bir düzenlemeye gitti.

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile karayoluyla tarifeli yolcu taşımacılığı faaliyeti yapmaya yetkili olan Bl ve D1 yetki belgesi sahibi işletmecileri içeriyor. Öte yandan havalimanlarından şehir merkezine yapılan tarifeli yolcu taşımacılığı ise bu düzenlemenin dışında tutulmuş durumda.

FAHİŞ FİYATLARIN ÖNÜNE GEÇME AMAÇLANIYOR

Resmi Gazete'de çıkan tebliğ ile salgında uygulanan tedbirlerin ve yolcu taşımacılığındaki yasakların kademeli olarak kaldırılmasından sonra yolcu potansiyelinin ciddi oranda artacağı göz önünde bulundurularak, yolcu bilet ücretlerinde fahiş fiyat uygulamalarının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

EN DÜŞÜK TUTAR 84, YÜKSEK TUTAR İSE 441 TL

Yeni düzenleme yol mesafesine göre belirlendi ve Katma Değer Vergisi (KDV) dahil olan yeni tavan ücretlerde en düşük tutar 84 TL iken, en yüksek tutar ise 441 TL olarak belirlendi.

DAHA ÖNCE EN DÜŞÜK 100, EN YÜKSEK DE 500 LİRAYDI

Bu gün tarihli ve 31127 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Karayoluyla Yolcu Taşımacılığı Alanında Uygulanacak Taban/Tavan Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ'de ise, en düşük fiyat 100 TL iken, en yüksek tutar ise 500 TL kadardı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Otobüs, bilet, fiyatları, indirilip, sabitlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı