Orman Yangınlarına Karşı Tedbirlerimiz Ne Durumda?
Haber
06 Mayıs 2022 - Cuma 22:07 Bu haber 426 kez okundu
 
Orman Yangınlarına Karşı Tedbirlerimiz Ne Durumda?
Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu verilere göre ülkemizin yüzde 28,6’sı ormanlarla kaplıdır. Özellikle havaların ısınması ile ne yazık ki orman yangınları ortaya çıkmakta.
YAŞAM Haberi
Orman Yangınlarına Karşı Tedbirlerimiz Ne Durumda?

Türkiye'de geçtiğimiz sene ocak ayı ile ağustos ayları arasında 177 bin 476 hektar ormanlık alanın kül olmasına ne yazık ki mâni olamadık. Orman yangınlarına karşı mümkün olduğunca tedbirlerimizi almalıyız. Bu noktada toplumun ciddi anlamda bilinçlendirilmelidir.   Bunun yanı sıra gönüllülerin özellikle ciddi eğitimden geçmesini sağlamamız gerekmekte.

 

Yangın Mevsimlerinde Mümkün Olduğu Kadar Orman ve İnsan İlişkisi Azaltılmalı

Yapılan araştırmalar kapsamında yangın mevsimlerinin olduğu dönemlerde orman ve insan ilişkisinde artış söz konusu olduğunda ne yazık ki orman yangınlarına müdahale etmek bir hayli zor oluyor. İnsanlarımızın doğaya iyi bakmamaları, plastik şişeleri doğada bırakmaları, ormanlık alanlarda uyarılmalarına rağmen ateş yakmaları maalesef orman yangınlarına davetiye çıkarmakta. İşte tam da bu noktada özellikle altı çizilmesi gerekmektedir ki insan ve orman ilişkisi mümkün olduğu kadar bu dönemlerde azaltılmalıdır. Aksi taktirde ormanlarımız ne yazık ki yok olma tehlikesi ile karşı karşıya

Orman Yangınları Sevimli Dostlarımızın Canını Tehlikeye Atıyor

Bu noktada özellikle belirtilmesi gerekir ki insanların bilinçsiz davranmaları sonucu ortaya çıkan orman yangınları sevimli dostlarımızın ve bitkilerin de canlarını tehlikeye atıyor. Mümkün olduğu taktirde insanları orman yangınlarına karşı bilinçlendirmemiz gerekmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Orman, Yangınlarına, Karşı, Tedbirlerimiz, Ne, Durumda?,
Yorumlar
Haber Yazılımı