Ömrü uzatan diyet listesi
Haber
18 Eylül 2021 - Cumartesi 08:25 Bu haber 528 kez okundu
 
Ömrü uzatan diyet listesi
İnsanların sağlıklı ve dengeli yaşamak için en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi de diyet listeleri. Çoğu zaman uyulmayan bu listelerden internette binlercesine rastlanabilir.
SAĞLIK Haberi
Ömrü uzatan diyet listesi

Bu konuya kafa yoran ABD’li bir grup bilim insanı, uzun zaman yaşamayı önemli ölçüde artırmaya yardımcı olacak bir beslenme sistemini ortaya çıkardı.

 

OBEZİTE


Medyaya yansıyan bir habere göre, Buck Yaşlanma Araştırmaları Enstitüsü’nden uzmanlar, aşırı karbonhidrat tüketiminin organizma üzerinde büyük bir metabolik baskı oluşturduğu konusunda uyardı. Ayrıca yüksek şeker seviyesinin obezite, yavaşlamış metabolizma, kardiyovasküler hastalıklar, yüksek tansiyon ve hatta kansere yol açabileceği ifade edildi.


GENÇLİK İKSİRİ


Bu durumdan dolay yaşamını uzatmak isteyen kişilerin düşük karbonhidratlı bir diyet uygulaması gerektiğini söyleyen bilim insanları, böyle bir diyetin adeta bir “gençlik iksiri” olduğunu belirtti.

 

KETO DİYET


Ayrıca uzmanlar, en iyi düşük karbonhidratlı diyetin, yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük olan ketojenik veya keto diyet olduğunu ifade etti. Bu diyetin hafızayı ve hareket fonksiyonlarını korumaya ve ömrü uzatmaya uzatmaya yardımcı olduğunu söyleyen uzmanlar, keto diyetin ayrıca tip 2 diyabet hastaları üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu belirtti.


BİTKİSEL GIDA TÜKETİMİ


Öte yandan ömrü uzatmanın en önemli kuralının ise bitkisel gıda tüketimi olduğunu ifade eden bilim insanları, gönüllüler üzerinde yapılan araştırmanın, bitkisel gıda tüketiminin kardiyovasküler hastalık riskini yüzde 16 oranında azalttığını vurguladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: diyet, nasıl diyet yapılır, diyet listeleri, en iyi diyet listesi, diyet yapmak, nasıl kilo verebilirim, kilo verme yöntemleri, sağlıklı yaşama yöntemleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı