Normalleşme için 5 önemli kriter
Haber
24 Şubat 2021 - Çarşamba 13:43 Bu haber 103 kez okundu
 
Normalleşme için 5 önemli kriter
Kademeli normalleşmede bakılacak 5 önemli kriteri açıklayan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, illerin sınıflandırılacağını söyledi.
DİĞER Haberi
Normalleşme için 5 önemli kriter

Mart ayında kademeli olarak normalleşmeye girecek Türkiye'de Kovid-19 ile mücadelede yeni bir yol haritası yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bundan böyle yerel yönetimler, hıfzıssıhha kurullarının belirlediği ölçüde kararlar alacak ve illerin, durumuna göre "düşük", "orta", "yüksek" veya "çok yüksek" riskli olarak sınıflandırılacak. Bu gruplara göre kısıtlamalardan hangilerinin kaldırılacağı veya sürdürüleceği belirlenecek.
Prof. Dr. Kemalettin Aydın, normalleşme kriterlerini şöyle açıkladı:

NORMALLEŞMEDE 5 KRİTERE BAKILACAK;
1- Şehirdeki hastanelerin yatak, yoğun bakım, solunum cihazı kapasitesi ve doluluk oranı
2- İllerin 100 bin kişide görülen vaka sayıları
3- PCR testlerindeki harita göze alınacak. Kaç kişiye koronavirüs testinin yapıldığı kararlarda belirleyici olacak.
4- Şehirdeki 10-14 günlük süredeki salgının trendi göz önünde bulundurulacak.
5- Şehrin yaş ve demografik durumu çerçevesindeki aşı durumu. Kaç kişiye aşı yapıldığı da "yerinde karar" döneminin belirleyici faktörlerinden birisi olacak.
Avantajlar dezavantaja, dezavantaj avantaja dönüşecek. Gevşeme kararı sonrası vaka artarsa yeniden kısıtlamaya gidilecek.
RESTORANLARIN DURUMU
Buna göre restoranların kaç kişi kapasiteyle hizmet vereceği de belirlenecek. Restoranların girişlerinde HES Kodu sisteminin devreye alınması da bekleniyor.
YÜZ YÜZE EĞİTİM
Normalleşme süreciyle ilk adımın yüz yüze eğitim konusunda olması bekleniyor. İller salgının düzeyine göre kararlar alacak. Öğrenciler ve öğretmenler maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek okullara gidecek.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI
Sokağa çıkma kısıtlamalarının da kademeli olarak il bazında kaldırılması bekleniyor. Ancak genel bir karar yerine il bazında karar alınarak salgının seyrine bakılacak.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Normalleşme, için, 5, önemli, kriter,
Yorumlar
Haber Yazılımı