NFT olarak satışa çıkarılan makaleye rekor fiyat
Haber
01 Nisan 2021 - Perşembe 10:38 Bu haber 76 kez okundu
 
NFT olarak satışa çıkarılan makaleye rekor fiyat
ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın köşe yazarlarından Kevin Roose, 'Bunu Blockchain üzerinden satın alın' başlıklı köşe yazısını benzersiz dijital varlıkların alınıp satıldığı NFT üzerinden satışa çıkardı. Roose’nin yazısı 563 bin dolara alıcı buldu.
DİĞER Haberi
NFT olarak satışa çıkarılan makaleye rekor fiyat

Roose, gazetedeki yazısında dijital varlıkların satışlarının gerçekleştiği NFT sistemine değinerek, "Normalde köşe yazılarımda satış yapma iznim yok. Ancak bu seferki bir istisna, çünkü satılık olan yazının kendisi. Bunun nedeni, kripto para birimi furyasının yeni sınırı olan NFT'lerin serbest dönen dünyasına katılmaya karar vermiş olmam" ifadesini kullandı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da takipçilerine seslenen Roose, "Teklif verin, gazetenin 170 yıllık tarihindeki ilk NFT'ye sahip olabilirsiniz” ifadelerini paylaştı. Daha sonra Roose'nin makalesi, kendisine 'Farzin' adını veren bir koleksiyoncu tarafından 536 bin dolar değerindeki kripto para ile satın alındığı kaydedildi.

Yine sosyal medya hesabında, satış karşısında şaşkınlığını dile getiren Roose, “Hala bunun olduğuna gerçekten inanamıyorum” diye yazdı. Roose, satıştan elde edilen geliri bir sosyal yardımlaşma kurumuna bağışlayacağını kaydetti.

NFT NEDİR?

''Takas edilemez jeton'' anlamına gelen NFT (Non-fungible token), benzersiz dijital öğelerin sahipliğinin satın alınmasına veya satılmasına ve blok zinciri kullanılarak bunlara kimin sahip olduğunun takip edilmesine olanak sağlıyor. NFT, teknik olarak çizimleri, animasyonlu GIF'leri, şarkı veya video oyunlarındaki öğeler dahil olmak üzere dijital her şeyi kapsıyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: NFT, olarak, satışa, çıkarılan, makaleye, rekor, fiyat,
Yorumlar
Haber Yazılımı