Netanyahu’nun kaderi Arap’ların elinde
Haber
01 Haziran 2021 - Salı 20:54 Bu haber 286 kez okundu
 
Netanyahu’nun kaderi Arap’ların elinde
İsrail’de son erken seçimde galibiyetle çıkan ama koalisyon hükümeti kurmayı başaramayan mevcut Başbakan Benyamin Netanyahu, 12 yıl aradan sonra iktidar koltuğunu kaybetmeye başladı.
DÜNYA Haberi
Netanyahu’nun kaderi Arap’ların elinde

İsrail’de 23 Mart’ta yapılan erken seçimden sonra Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, koalisyon hükümetini kurması için en yüksek oy aldığı için Netanyahu'ya görev vermişti. Ancak Benyamin Netanyahu, geçen ay koalisyon hükümetini kurmak için yeterli desteği bulamadı ve Rivlin'e görevi iade etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Rivlin, yine geçen ay koalisyon hükümetini kurma görevini ana muhalefet partisi Yehş Atid’inin genel başkanı olan Yair Lapid verdi.

AŞIRI SAĞCI PARTİLER ARAP’LARI İSTEMİYOR

İsrail’de devam eden iktidar belirsizliğine ilişkin Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas, şunları söyledi: “ Mevcut Başbakan Benyamin Netanyahu, Arap partisi olan Raam’dan gelecek 4 milletvekili ile iktidarı alabiliyordu. Ayrıca Raam partisi, Netanyahu’yu dışarıdan da destekleyebileceklerini belirtmişti. Lakin bazı aşırı sağcı parti yetkilileri, “bir Arap partisinin desteklediği koalisyonda olmayız” diyerek Netanyahu’ya karşı çıktılar. Netanyahu soldan da destek alamayınca hükümeti kurulmayı başaramadı. Muhalefet partisi Yehş Atid’inin genel başkanı Yair Lapid, ise liberal eğilimde bir isim. Lapid’in hükümet kurma şansı, Netanyahu’dan daha azdı. Ancak gelinen noktada onun da Arap partisi olan Raam Partisi’nin dışarıdan desteğine ihtiyacı var. Arap partilerinin dışarıdan desteği ile 61’e rahatlıkla ulaşabileceği görünüyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Netanyahu, İsrail, İsrail hükümet krizi, Reuven Rivlin, İvo Molinas, Yair Lapid,
Yorumlar
Haber Yazılımı