NASA, uzayda biber yetiştirdi
Haber
06 Eylül 2021 - Pazartesi 09:28 Bu haber 2058 kez okundu
 
NASA, uzayda biber yetiştirdi
ABD merkezli uzay ajansı NASA’ya bağlı astronot olan Megan McArthur, uzay istasyonunda (ISS) deney amaçlı yetiştirdiği biber fideleri çiçek açtı. McArthur, gelecek hafta çiçeklerin yerini küçük biberlere bırakacağını belirtti.
BİLİM Haberi
NASA, uzayda biber yetiştirdi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan NASA astronotu Megan McArthur, istasyonda yetiştirdikleri Şili biber fidelerinin çiçeklendiğini ve bir hafta sonra küçük biberleri görmeyi beklediklerini açıkladı. McArthur, uzay istasyonundan fotoğraflarla birlikte paylaştığı mesajında “Bu daha karmaşık bitkileri Uzay İstasyonunun benzersiz ortamında yetiştirmeyi öğrenmek, gelecekteki gezegen görevlerindeki astronotların kendi yiyeceklerinden bazılarını yetiştirmelerini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.  

 

NEDEN BİBER?

 

NASA tarafından Gelişmiş Bitki Yaşam alanında yürütülen ve 2022 yılının Mart ayında tamamlanması beklenen deneyde, New Mexico Hatch Green Şili biberi türü kullanıldığı belirtildi. NASA, uzayda miktoyerçekimi olan bir alanda yetiştirmek için biberin seçildiğini çünkü bir C Vitamini kaynağı olan biberlerin yetiştirilmesi, çimlenmesi, büyümesi ve meyvelenmesi daha uzun sürdüğü için, olası birçok uzay ürününe göre daha zor olduğu ifade edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: uzay, uzay istasyonu, nasa, nasa uzayda bitki, uzayda bitki yetişir mi, uzayda bitki nasıl yetişir,
Yorumlar
Haber Yazılımı