Myanmar ordusu, ülke yönetimine el koydu
Haber
01 Şubat 2021 - Pazartesi 11:55 Bu haber 9 kez okundu
 
Myanmar ordusu, ülke yönetimine el koydu
Myanmar ordusu, üst düzey siyasetçilerin 'seçim hilesine' yanıt olarak gözaltına alındığını açıklayarak ülke yönetimine el koyduğunu ve ülkede 1 yıllık olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.
DİĞER Haberi
Myanmar ordusu, ülke yönetimine el koydu

Ordunun desteklediği ana muhalefetteki Birlik İçin Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP), 26 Kasım 2020’de, Myanmar’da 8 Kasım'da düzenlenen ve iktidardaki Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisinin (NLD) kazandığı seçimde oyların yeniden sayılması çağrısında bulunmuştu.

Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, 27 Ocak'ta, kanunların düzgün şekilde uygulanmaması halinde anayasanın feshedilebileceğini söylemişti.

Sosyal medyada yayılan iddiaların ardından Myanmar'da iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği Sözcüsü Myo Nyunt, Reuters'a yaptığı açıklamada ülke lideri Aung San Suu Çii, Devlet Başkanı Win Myint ve partinin diğer üst düzey isimlerinin sabahın erken saatlerinde gözaltına alındığını kaydetti.

Nyunt, açıklamasında "Halkımızdan düşünmeden karşılık vermemesini ve yasalara uygun şekilde hareket etmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Sözcü, ayrıca kendisinin de gözaltına alınasını beklediğini belirterek "Şu anda şahit olduğumuz durum karşısında, ordunun darbe yaptığını varsaymalıyız" dedi.

Ülke yönetimine el koyduğunu açıklayan Myanmar ordusu, siyasetçilerin 'seçim hilesine' yanıt olarak gözaltına alındığını ve ülkede 1 yıllık olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

ABD'den Myanmar'daki askeri darbeye tepki
Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Myanmar'daki demokratik geçiş sürecini engellemeye yönelik tüm girişimlere karşı olduğunu aktararak, "Bu adımlar geri atılmazsa ABD, sorumlulara karşı adım atacak" dedi.

Avustralya: Endişe duyuyoruz
Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Myanmar ordusunun bir kez daha Myanmar'ın kontrolünü ele geçirmeye çalıştığını anlatarak gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

BM: Güçlü bir şekilde kınıyoruz
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Myanmar'daki askeri darbeye ilişkin, "Ordunun yönetime el koymasını ve sivil hükümet yetkililerini gözaltına almasını güçlü bir şekilde kınıyorum" açıklamasını yaptı. BM Genel Sekreteri Guterres, Myanmar'da ordunun tüm yasama, yürütme ve yargı yetkilerine el koymasından derin endişe duyduğunu açıkladı.

Sorun diyalog yoluyla çözülmeli
Japonya, Myanmar'da Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii’nin gözaltına alınması sonrası ordunun yönetime el koymasına tepki gösterdi. Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu, düzenlediği basın toplantısında, Myanmar’da ülke yöneticilerinin gözaltına alınmasına tepki göstererek demokrasi çağrısı yaptı. Kato, "Japonya, sorunun demokrasi çerçevesinde ve diyalog yoluyla barışçıl şekilde ilgili taraflarca çözülmesinin önemli olduğuna inanıyor" dedi.

Gözaltıları kınıyorum
İngiltere, Myanmar'da Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii'nin de olduğu sivillere yönelik gözaltıları ve ordunun yönetime el koymasını kınadı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Myanmar'da halkın oylarına saygı duyulması ve sivil liderlerin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Johnson paylaşımında, "Myanmar'daki darbeyi ve Aung San Suu Çii'nin de yer aldığı sivillere yönelik hukuksuz gözaltıları kınıyorum." ifadesini kullandı.

Darbeyi şiddetle kınıyoruz
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Myanmar'daki darbe ile ilgili, "Derin endişeyle karşılıyor, şiddetle kınıyoruz. Türkiye her türlü darbeye ve askeri müdahaleye karşıdır" açıklamasında bulundu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Myanmar, ordusu,, ülke, yönetimine, el, koydu,
Yorumlar
Haber Yazılımı