Müsilajdan sonra kıyılarda yeni tehdit
Haber
23 Ağustos 2021 - Pazartesi 08:24 Bu haber 367 kez okundu
 
Müsilajdan sonra kıyılarda yeni tehdit
Özellikle geçtiğimiz aylarda yoğun müsilaj ( deniz salyası) istilasına maruz kalan Marmara Denizi kıyılarından sonra şimdi de İzmir’in Dikili İlçesi kıyılarında bir başka tehdit olan “Sargassum” (kahverengi alg) türü yosunlar görülmeye başladı.
YAŞAM Haberi
Müsilajdan sonra kıyılarda yeni tehdit

Marmara Denizi’ndeki deniz salyası kabusunun ardından İzmir’in Dikili İlçesi kıyılarında da “Sargassum” (kahverengi alg) türü yosunlar görülmeye başladı. Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, çürümüş yumurta gibi kokan bu yosun türünün deniz ekosistemini hızla çökertebileceğini ve turizm faaliyetlerini sekteye uğratabileceğini ileri sürdü.

 

AKDENİZ KIYILARINDA SIK GÖRÜLDÜYOR

 

İzmir’in Dikili İlçesi kıyılarında da “Sargassum” (kahverengi alg) türü yosunlar görülmeye başladı. Suda tehlikesiz olan, kıyıda ise çok ciddi cilt sorunlarına yol açan bu yosunun hidrojen sülfür saldığını ve çürük yumurta gibi koktuğunu söyleyen Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin; Kuzey Ege’nin yanı sıra özellikle Akdeniz kıyılarında, Kaş, Kalkan, İskenderun ve Gökova civarında sık görüldüğünü aktardı.

 

ACİLEN TEDBİR ALINMALI

 

Deniz kıyılarımızdaki “Musilaj” istilasına ek olarak, acilen gerekli tedbirlerin alınması gerektiği belirten Prof. Dr. Çetin, şunları söyledi: “Tedbir alınmazsa Dikili sahillerindeki gibi yoğun olarak yeni yeni görmeye başladığımız ‘Sargassum’ isimli kahverengi deniz yosununun yakın zamanlarda oldukça önemli olumsuz etkileriyle karşılaşabiliriz. Bir an önce kıyılarımızda Sargassum popülasyonunun miktarı tespit edilmesi, kıyıya vuranların yerel yönetimler tarafından toplanarak bertaraf edilmesi ve yöre halkının bilinçlendirilmesi önem arz ediyor.”

 

MEKSİKA’DA KIRMIZI ALARM VERİLMİŞ

 

Diğer yandan 2 yıl önce Meksika’da büyük sıkıntılar yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Çetin, “2019 yılında Meksika’nın Karayip Denizi kıyılarındaki dünyaca ünlü plajları, çamur rengi yosunların istilasına uğradı. 621 mil kıyı etkilendi. Uzmanlar küresel iklim değişimi nedeniyle deniz suyunun ısınması ve deniz akıntılarının yön değiştirmesinin etkili olduğunu ifade etmişlerdi. Bozuk yumurta kokusu yayan yosunlar, turistlerin plajlardan uzak durmasına ve otel rezervasyonlarını iptal etmesine neden oldu” dedi.

 

BAŞ DÖNMESİ VE BAŞ AĞRILARI BİLDİRİLDİ

 

“Kıyıya vuran yosunlar hava ile temas sonucu bir süre sonra çürümeyle birlikte hidrojen sülfür üretiyor” diyen Prof. Dr. Barbaros Çetin şunları söyledi: “Havada solunum problemlerinden cilt döküntülerine kadar her şeye neden olabilecek yakıcı bir gaz olma özelliği taşıyor. Suda oldukça asidik olan hidrojen sülfür, yüzücüler için toksik olabiliyor. Deniz yosununa temas eden veya yakın olan kişiler kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve baş ağrıları bildirmişler.”

 

TEHDİTİ KAPLUMBAĞALAR ÖNLÜYOR

 

Prof. Dr. Barbaros Çetin, deniz kaplumbağalarının bu yosunu tüketerek tehlikeyi önlediğine işaret etti. Çetin, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sargassum, tüm yaşam döngüsünü bir alt tabakaya bağlanmadan tamamlayabilen eşsiz bir kahverengi deniz yosunudur. Temel tür olarak küçük balıklara ve omurgasızlara barınak sağlayarak, denizin sahil veya deniz tabanına yakın olmayan kısımlarında önemli bir ekolojik rol oynar. Bu yüzen yaşama alanı, deniz kaplumbağalarının yanı sıra hayati önemde yengeçler, karidesler gibi birçok deniz hayvanı için yiyecek, barınak ve üreme alanı sağlarlar. Örneğin deniz kaplumbağalarının tüm yaşamları boyunca önemli yiyeceklerinden biridir.” Öte yandan Prof. Dr. Çetin, Sargassum tehdidinde, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri ile bilinçsiz balıkçılığın etkili olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sargassum, Sargassum nedir, müsilaj, deniz, kıyılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı