Müsilaj’dan sonra yeni tehlike
Haber
17 Eylül 2021 - Cuma 12:30 Bu haber 355 kez okundu
 
Müsilaj’dan sonra yeni tehlike
Geçtiğimiz aylarda yoğun müsilaj (deniz salyası) istilasına uğrayan Marmara Denizi’nde yeni tehlike ortaya çıktı.
YAŞAM Haberi
Müsilaj’dan sonra yeni tehlike

Geçen aylarda kıyıları etkisi altına alan müsilajdan temizlenen Marmara Denizi'ni bekleyen yeni tehlikenin oksijen azlığı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Mustafa Yücel, bu durumun giderek kötüleşerek devam ettiğini belirtti.

 

ÇOK CİDDİ BİR OKSİJEN AZLIĞI VAR

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, "Müsilaj gözle görülebilir derecede artık değil Marmara’da ancak bu sorunun bir yere gittiği anlamına gelmiyor. Çok ciddi bir oksijen azlığı problemi var. Özellikle bulunduğumuz ay içinde oksijen azlığı iyice artmış durumda" diye konuştu.

 

DURUM KÖTÜLEŞEREK DEVAM EDİYOR

 

"Marmara Denizi’nde müsilaja sebep olan fazla azot ve fosfor yüklerinin varlığının denizin içinde birikmiş olması problemi hala sürüyor” diyen Doç. Dr. Yücel, “Bunun dolaylı bir sonucu olarak fazla biyolojik üretkenlik ve son yıllarda bunun bir sonucu olan oksijen azlığı durumu da giderek kötüleşerek devam ediyor" şeklinde konuştu.

 

OKSİJEN AZLIĞI HANGİ SORUNLARA NEDEN OLUR?

 

Denizlerde oksijenin azalması, beraberinde canlı ölümlerini ve ölü bölgeleri getirebilir. Kıyıya yakın olan düşük oksijenli su, genellikle yosunların ve zararlı alglerin çoğalmasına olanak tanırken, içerisinde yaşayan canlılarınsa ölmesine neden oluyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: müsilaj, deniz salyası, marmara denizi, oksijen,
Yorumlar
Haber Yazılımı