MKE’nin yapısını değiştiren kanun teklifi kabul edildi
Haber
01 Temmuz 2021 - Perşembe 22:09 Bu haber 487 kez okundu
 
MKE’nin yapısını değiştiren kanun teklifi kabul edildi
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun yapısını değiştiren kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.
GÜNDEM Haberi
MKE’nin yapısını değiştiren kanun teklifi kabul edildi

Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi Hakkında Kanun Teklifi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Meclise verilen teklif ile başlangıçta sermayesi bir milyar 200 milyon lira olan Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi kurulacak. Şirket, Milli Savunma Bakanlığına bağlı olacak.

SERMAYE HAZİNE’DEN

Kurulacak şirketin sermayesinin hepsi Hazine’den karşılanacak. MKE, her çeşit silah, mühimmat, patlayıcı ve kimyasal madde, petrokimya ve diğer kimyevi ürünleri, makine, teçhizat, malzeme, ham madde, araç gereç, cihaz, sistem ve platformları yurt içi ve yurt dışında üretme veya ürettirme, pazarlama ve ticaretini yapma, temsilcilik açma faaliyetlerinde bulunabilecek.

ÜSTLENECEĞİ GÖREVLER

MKE, araştırma-geliştirme, ürün geliştirme ve mühendislik faaliyetleri, modernizasyon, tasarım, test, montaj, entegrasyon ve satış sonrası hizmeti yapma veya yaptırma, jenerik ve yenilikçi teknolojilerin yerli ve milli olarak geliştirilmesine ilişkin tematik araştırma merkezi-laboratuarı gibi görevler üstlenebilecek.

KAMULAŞTIRMA YAPMA YETKİSİ

MKE, yurt içi ve dışında şirket kurma, kurulmuş şirketleri satın alma, bu şirketlere iştirak etme veya bu şirketleri işletme, gerektiğinde yurt içi ve dışında şube/temsilcilik açma, milli güvenlik ve ulusal kalkınma içeren yatırım projeleri için Cumhurbaşkanı Kararı ile kamulaştırma yapma yetkisine sahip olacak.

YABANCILAR ÇALIŞABİLECEK

MKE’nin denetimini bağımsız denetim kuruluşları yapacak. Ayrıca MKE’de yabancı uyruklu personel çalıştırabilecek. MKE özelleştirme uygulamalarından muaf tutulacak.

MKE Kurumunda istihdam edilen personelin mevcut statüleri ve unvanlarına ilişkin sosyal ve özlük hakları korunacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MKE, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Meclis, TBMM,
Yorumlar
Haber Yazılımı