Milyarder işadamı Jeff Bezos uzaya gitti
Haber
20 Temmuz 2021 - Salı 16:54 Bu haber 239 kez okundu
 
Milyarder işadamı Jeff Bezos uzaya gitti
Dev online alışveriş sitesi Amazon'un kurucusu olan Jeff Bezos, yine kendi sahibi olduğu uzay araştırmaları için kurduğu şirket Blue Origin roketi ile uzaya gitmeyi başardı.
DÜNYA Haberi
Milyarder işadamı Jeff Bezos uzaya gitti

Dünyanın en zengin iş insanı unvanını elinde bulunduran milyarder Jeff Bezos’a ait şirket olan Blue Origin tarafından geliştirilen ve Jeff Bezos dahil olmak üzere 4 kişiyi taşıyan New Shepard uzay aracı ABD'nin Teksas eyaletinden uzaya gönderildi.

En büyük pencerelere sahip kapsül

Tarihi yolculukta Jeff Bezos'a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Olivier Daemen adlı öğrenci eşlik ediyor. Bu dört kişilik ekibin içinde olduğu uzay kapsülü, uzaya fırlatılan en büyük pencerelere sahip kapsül olması ile ön plana çıkıyor.

Yaptıkları uçuşu değerlendirdi

New Shepard adı verilen uzay aracı, giderek değerlenen uzay turizmi pazarına hizmet vermek üzere yapıldı. Bir Amerikan kanalına yaptıkları uçuş hakkında değerlendirmelerde bulunan Jeff Bezos, heyecanlı olduğunu belirterek, "İnsanlar bana gergin olup olmadığımı soruyor. Gergin değilim ama merak ediyorum. Neler öğreneceğimizi merak ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Uzay turizminde rekabet artıyor

Ayrıca Bezos verdiği röportajın devamında ise şunları söyledi: "Eğitimleri aldık. Araç hazır, mürettebat hazır, ekip inanılmaz. Herkes çok iyi hissediyor." Diğer yandan İngiliz milyarder işadamı Sir Richard Branson da 9 gün önce Virgin Galactic uzay uçağı ile benzer bir uçuş gerçekleştirmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: jeff bezos, blue origin, space, uzay turizmi, uzay, nasa,
Yorumlar
Haber Yazılımı