MHP’den AK Parti’ye seçim için 3 şart
Haber
20 Haziran 2021 - Pazar 14:36 Bu haber 264 kez okundu
 
MHP’den AK Parti’ye seçim için 3 şart
Seçim barajı, seçim bölgeleri, partilerin seçimlere katılma koşullarını da barındıran bir rapor hazırlayan Milliyetçi Hareket Partisi, hazırladıkları raporda üç şart koştu.
GÜNDEM Haberi
MHP’den AK Parti’ye seçim için 3 şart

MHP Genel Merkezi, AK Parti’nin seçim barajı, seçim bölgeleri, partilerin seçimlere katılma koşullarını da barındıran bir rapor oluşturdu. MHP’nin gönderdiği raporu değerlendiren AK Parti yetkilileri, ortağı olan MHP’nin öneri ve itirazlarını art arda yaptıkları toplantıda masaya yatırdılar. Yapılan değerlendirmeden çıkan sonuç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduktan sonra MHP ile birlikte çalışma başlatılacak.

MHP’nin hazırladığı raporda, yüzde 5 ve yüzde 7 olarak iki seçenekli Türkiye barajının yüzde 5 olarak uygulanmasını talep etti. İttifak yapan partilere ittifak içi baraj uygulanması önerisinde de bulunuldu. Rapora göre barajı geçemeyen partilerin oyları ittifaka eklenmeyecek.

LİDERLER BELİRLEYİCİ KONUMDA OLACAK

AK Parti’nin hazırladığı öneride de ittifak içi baraj yok ve mevcuttan farklı olarak her partinin oyunun ayrı ayrı hesaplanması ve onların toplamının ittifak oyu olarak yazılmasını içeriyor. Bu konuda ise liderler belirleyici konumda olacak.

PARTİLERİN SEÇİME GİRME ŞARTLARI

Siyasi partilerin seçime girme şartı olarak Meclis grubunun bulunması şartının kaldırılmasına da destek veren Milliyetçi Hareket Partisi ayrıca, partilerin seçime girebilmeleri için, Türkiye genelinde yüzde 50 oranında teşkilatlanmış olmaları ve seçimlerden altı ay önce tamamlanması şartı olacak.

DARALTILMIŞ BÖLGE SİSTEMİNE İTİRAZI

MHP tarafından AK Parti’ye gönderilen raporda, seçim bölgelerinin sayılarının arttırılarak, daraltılmış bölge sisteminin uygulanmasına da itiraz etti. Yıl sonuna gelmeden düzenlemenin yasalaşması ve Anayasa’nın “seçime bir yıl kala yapılan yasal düzenlemeler, ilk seçimde uygulanmaz” hükmüne takılmaması hedefleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: seçim, anayasa değişikliği, seçim kanunu, MHP, AK Parti,
Yorumlar
Haber Yazılımı