Mescid-i Aksa'da İsrail zulmü sürüyor
Haber
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 23:52 Bu haber 288 kez okundu
 
Mescid-i Aksa'da İsrail zulmü sürüyor
Kudüs'te Müslümanlar için kutsal olan Ramazan ayında, Nisan sonunda başlayan gerilim "Kudüs Günü" yaklaşırken daha da tırmandı.
DÜNYA Haberi
Mescid-i Aksa'da İsrail zulmü sürüyor

PROTESTOLAR NE ZAMAN BAŞLADI?

İsrail polisi, Ramazan ayının başından itibaren, Filistinlilerin Şam Kapısı'nda akşamları iftar düzenlemesini veya toplanmasını engellemeye başladı. Bu duruma sinirlenen Filistinliler ile İsrail polisi arasında gerginlik çıkmaya başladı.

Bu durumu ve İsrail polisinin tutumunu özgürlüklerine bir sınırlama olarak nitelendiren Filistinliler karşı İsrail polisi ise, bölgede düzeni sağlamak için orada olduklarını iddia ediyor.

İŞGAL ALTINDAKİ DOĞU KUDÜS'TE NE YAŞANDI?

İsrail yönetimi tarafından işgal edilen Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilere zorunlu tahliye tehdidi nedeniyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal kentteki gerilimi zaman zaman tırmandırıyor.

İsrail polisi, 7 Mayıs akşamı teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa'daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmişti. Filistin Kızılayı, İsrail polisinin müdahalesi nedeniyle 205 Filistinlinin yaralandığını açıklamıştı. İsrail polisinin Filistinlilere 8 Mayıs'taki müdahalesinde ise 90 kişi yaralanmış, Filistin Kızılayı yaralananlar arasında bir yaşında bebek ve çocukların da olduğunu bildirmişti.

DOĞU KUDÜS'TE ŞİDDET NEDEN YENİDEN ALEVLENDİ?

İsrail Yüksek Mahkemesi'nin 10 Mayıs'ta açıklanması beklenen karar öncesinde bölgede tansiyon yükselmeye başladı. Söz konusu davada, Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi’nde bazı Filistinli ailelerin tahliyesi söz konusu. Eğer alt mahkemenin verdiği karara Filistinlilerin yaptığı itiraz olumlu karşılık bulmazsa, İsrailli yerleşimciler işgal altındaki bu mahalleye gelmelerine izin verilecek.

Bazı yasadışı yerleşimciler, mahkeme kararı çıkmadan söz konusu mahalleye gelmeye başladı. Söz konusu yerleşimciler, yüzyıl öncesine dayanan tapu belgeleri göstererek tartışmalı bölgelerin asıl sahibi olduklarını iddia ederek, Filistinli aileleri yerlerinden etmeye çalışıyor.

HAFTALARDIR GÖSTERİLER DÜZENLENİYOR

Mahkeme duruşması yaklaşırken, Filistinliler ve bazı sol görüşlü İsrailli gruplar, olası bir tahliye kararının, ezici çoğunlukta olan Filistin mahallesinde domino etkisine neden olarak, bölgede çatışmalarının çıkabileceğini belirterek haftalardır gösteriler düzenliyor.

Ayrıca Şeyh Cerrah Mahallesi'nde eski önemli bir rahip olan Adil Simon'un mezarı bulunduğu Ortodoks Yahudiler tarafından önemli mabet olarak kabul ediliyor. Bu nedenle zaman zaman burada Filistinliler ile İsrailli ziyaretçiler arasında tansiyon çıkıyor.

İSRAİL MAHKEMESİNİN KARARI

Yüksek Mahkemeye gelmeden önce, bir alt İsrail mahkemesi, söz konusu arazinin 1948 Savaşı'ndan önce Doğu Kudüs'teki Yahudilere ait olduğuna hükmetti. Söz konusu karar başta Filistinliler olmak üzere uluslararası toplumun tepkisini çekmişti.

Pazar günü İsrail Yüksek Mahkeme tahliyelerle ilgili karar duruşmasını ertelendi. Olayların yatışması, Ramazan ayının bitmesi için İsrailli yetkililer 30 gün içinde yeni bir oturum planlayacak.

Öte yandan İsrail güvenlik güçleri ile Filistinliler arasında Kudüs'te yaşanan çatışmalarla başlayan gerilim devam ederken, İsrail, Gazze'ye hava saldırısı düzenledi. Kontrolü Hamas'ın elinde olan Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, hava saldırısı sonucunda aralarında çocukların da olduğu dokuz kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

TÜRKİYE'DEN VE DÜNYADAN TEPKİLER

İsrail'i kınayan açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Zalim ve terör devleti" olarak nitelendirdiği İsrail'e karşı tüm dünyanın "harekete geçmesi" gerektiğini söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ile UNESCO'ya, Mescid-i Aksa'da yaşananlar konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme çağrısı yapıldı.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Vennesland, Kudüs'te tırmanan gerilim ve şiddetten duyduğu endişeyi belirterek, tüm tarafları sorumlu davranmaya çağırdı.

Avrupa Birliği de Mescid-i Aksa çevresindeki olaylarla ilgili bir açıklama yaparak, tarafları gerilimi düşürmek için acilen adım atmaya çağırdı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Mescid-i, Aksa'da, İsrail, zulmü, sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı