Merkez Bankası başkanından 128 Milyar dolar açıklaması
Haber
16 Nisan 2021 - Cuma 15:16 Bu haber 439 kez okundu
 
Merkez Bankası başkanından 128 Milyar dolar açıklaması
Muhalefet partilerince gündeme getirilen "128 milyar dolar nerede?" tartışmasıyla ilgili Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan açıklama geldi. Kavcıoğlu, "Kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir" dedi.
DİĞER Haberi
Merkez Bankası başkanından  128 Milyar dolar açıklaması

İlk olarak döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzalandığını söyleyen Kavcıoğlu, "Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir" dedi. Kavcıoğlu, protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunulduğunu belirtti. 

HERHANGİ BİR KAYIP YOK

"Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değil" diyen Kavcıoğlu, şunları kaydetti: "Bilanço varlık yükümlülük denkliği açısından bakıldığında, ortada kaybolmuş bir varlıktan bahsetmek mümkün değildir. Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir. TCMB, görev ve sorumluluk alanlarındaki bilgi ve verileri uluslararası standartlar dahilinde şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır." 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Merkez, Bankası, başkanından, , 128, Milyar, dolar, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı