Merkel’in alacağı emekli maaş ne kadar?
Haber
26 Ağustos 2021 - Perşembe 10:13 Bu haber 537 kez okundu
 
Merkel’in alacağı emekli maaş ne kadar?
26 Eylül'de genel seçimin düzenleneceği Almanya'da, aday olmayan Merkel için dönemin sonu anlamına geliyor. Peki, dünya siyasetinin en etkili isimlerinden biri olan Angela Merkel, emekli olduğunda, ne kadar maaş alacak?
DÜNYA Haberi
Merkel’in alacağı emekli maaş ne kadar?

30 yıl boyunca milletvekili olan ve 16 yıldır da başbakanlık görevini yürüten Angela Merkel'in emekli olduğunda ne kadar maaş alacağı merak konusu oldu. Almanya'daki yasal düzenlemelere göre ülkenin başbakanı ayda 25 bin euro maaş alıyor. 30 yılı aşkın süredir Federal Meclis'te vekil olan Merkel'in başbakanlık maaşına ek olarak aylık 10 bin euro da milletvekilliği maaşı söz konusu.

 

GÖREVİ BIRAKTIKTAN SONRA DA 3 AY BOYUNCA MAAŞ ALACAK

 

DW Türkçe'nin haberine göre, görevi bırakacak olan Merkel’in üç ay boyunca maaşının tamamını almaya devam edecek. En fazla 21 ay kabul edilen geçiş süresi döneminde de aktif görevde aldığı maaşın yarısını alacak.

 

EMEKLİLİK MAAŞI KARMAŞIK BİR HESAPLAMA İLE BELİRLENECEK?

 

Diğer yandan Alman Başbakanının emeklilik maaşının ne olacağına ise karmaşık bir hesaplama ile belirlenecek. Çünkü Merkel vekillik ve başbakanlık görevi dışında bakan olarak görev yaptı. Bunların hepsi hesaplanacak. Bu durumda Merkel'in emeklilikteki en büyük avantajı ise, milletvekili olarak uzun bir süredir Federal Meclis'te yer alması.

 

MAAŞ 1953 YILINDAN KALMA BİR YASA İLE HESAPLANIYOR

 

Emekli başbakanın alacağı maaş, 1953 yılından kalma bir yasanın öngördüğü şekilde belirleniyor.

Normalde dört yıl, yani bir dönem görevde kalmış birinin aldığı maaş, emekliye ayrılmadan önceki maaşının yüzde 27.74'ü. Dört yıldan daha uzun süre görev yapan bir başbakanın emeklilik maaşına, göreve devam ettiği her ek sene için yüzde 2.39167'lik bir miktar ekleniyor. Azami olası artış ise görevdeki maaşının yüzde 71.75'ine varana kadar, maaş orada da sabitleniyor.

 

İSTERSE KORUMASI VE BİR DE MAKAM ARACI OLABİLECEK

 

Yapılacak bu hesaplama ise Angele Merkel'in aylık alacağı maaş aşağı yukarı 15 bin euro civarında olacak. Ek olarak arzu ederse hayatının sonuna kadar koruması ve bir de makam aracı olabilecek. Ayrıca emekli başbakan olarak Federal Meclis binasında bir ofis ile onu yönetecek bir özel kalem müdürü ve burada görevli üç personel hakkı var.

Kaynak: Editör:
Etiketler: angela merkel, almanya, emekli maaş,
Yorumlar
Haber Yazılımı