Maymun B virüsü nedir? Kimler risk altında
Haber
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 16:09 Bu haber 788 kez okundu
 
Maymun B virüsü nedir? Kimler risk altında
İlk olarak Çin’de ortaya çıktığı söylenen ve daha sonra küresel bir salgına dönüşen koronavirüs pandemisinden sonra yine Çin’de ilk kez görülen ve 1 kişinin ölümüne sebep olan Maymun B virüsü, dünya gündemine oturdu.
SAĞLIK Haberi
Maymun B virüsü nedir? Kimler risk altında

Geçtiğimiz hafta Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin bilgilerinde, mart ayında bir cerrah veterinerin iki ölmüş maymuna otopsi yaptığı sırasa Maymun B Virüsü (Monkey B Virus/BV) kaptığı ve birçok hastaneyi ziyaret ettikten sonra mayıs ayında öldüğü ifade edildi.

HASTADAN DETAYLI ÖRNEK ALINDI

Hastalanan veterinerden alınan beyin omurilik sıvısının analizi, alfaherpes virüsü enfeksiyonunu gösterdi. Virüsün kökenine inmek için hastadan kabarcık sıvısı, kan, burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü ve plazma da alındı. Numunelerin gönderildiği Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsü'nden “Maymun B Virüsü” sonucu çıktı. Bu da “Maymun B Virüsü nedir” sorusunu kamuoyunda büyük merak konusu oldu.

MAKAK MAYMUNU DOĞAL TAŞIYICI

Makak maymunların (şebeklerin) doğal taşıyıcısı olduğu, makaklar, şempanzeler ve kapuçin maymunları tarafından bulaştırılan BV'den genelde herpes B, Maymun B Virüsü, herpesvirüs simiae ve herpesvirüs B olarak söz ediliyor.

PEKİ, MAYMUN B VİRÜS, İNSANDAN İNSANA BULAŞIR MI?

Konuya ilişkin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre insanlarda BV enfeksiyonu çok nadir görülürken, ilk tespit edildiği 1932'den beri yanlıca 50 kişiye bulaştı ancak bunlardan 21'i hayatını kaybetti. Çinli veteriner cerrahın hayatına mal olan BV virüsünün şimdiye kadar insandan insana bulaştığına dair herhangi bir kayıt bulunmazken, temaslı takibinden de olumsuz sonuç çıktı. 1932'den beri kaydedilen 50 vaka, maymun tarafından ısırıldıktan ya da sıyrık yedikten sonra veya maymun dokusu ya da sıvısı insan derisinden içeri sızdıktan sonra enfekte olmuş.

VİRÜSE KARŞI KİMLER YÜKSEK RİSK ALTINDA?

Makak maymunlarının tükürük, dışkı, idrar, beyin veya omurilik dokusunda bulunan BV virüsü, özellikle nemli alanlarda saatlerce yaşayabiliyor. Sıradan insanları enfekte etme riski az olan BV, diğer yandan laboratuar çalışanları, veterinerler ve maymunlarla akrabalarına maruz kalabilecek diğer kişiler için çok yüksek risk oluşturuyor.

MAYMUN B VİRÜSÜ’NÜN BELİRTİLERİ NELER?

Maymun B Virüsü de aynı koronavirüs gibi ilk olarak nezle gibi belirtiler gösteriyor. Sonra ateş ve titreme, kas ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı. Ve zamanla ise virüs bulaşan kişide yarada küçük kabarcıklar gelişebilirken, nefes darlığı, bulantı ve kusma, karın ağrısı, hıçkırık gibi belirtiler de ortaya çıkabiliyor.

MAYMUN B KAPAN BİRİSİ NASIL TEDAVİ EDİLİYOR?

Şu an Maymun B Virüsü'ne karşı herhangi bir aşı yok. Zamanında kullanılacak antiviral ilaçlar, ölüm riskini düşürmeye yardımcı olabilir. Doktorlar özellikle maymun tarafından ısırılanlara şu tavsiyelerde bulunuyor: 15 dakika boyunca yarayı sabun, deterjan veya iyot ile yıkayın ve nazikçe ovalayın. 15 ila 20 dakika daha yaranın veya alanın üzerine su akıtın ve hızlı bir şekilde tıbbi yardım alın.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maymun B, Maymun B virüsü, Maymun B virüsü nedir, Monkey B Virus,
Yorumlar
Haber Yazılımı