Marmara Denizi’nde ölümcül gaz tespit edildi
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 09:47 Bu haber 600 kez okundu
 
Marmara Denizi’nde ölümcül gaz tespit edildi
Aylardır Marmara Denizi kıyılarını etkisi altına alan müsilaj temizliği (deniz salyası) hem bakanlık hem de belediyeler aracılığıyla aralıksız sürüyor. Temizlik sürerken şimdi de Çınarcak Çukuru'nda 'canlı yaşamını yok edecek' hidrojen sülfür gazı oluştuğu tespit edildi.
SAĞLIK Haberi
Marmara Denizi’nde ölümcül gaz tespit edildi

Bilim insanları bir yandan müsilajla mücadele etmenin yollarını ararken diğer yandan başka sorunlar çıkmaya başlıyor. Müsilaj ile ilgili son araştırma yapan İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü, araştırmayı Türkiye’nin en büyük ve donanımlı araştırma gemisi Alemdar II ile yaptı.

ÇINARCIK ÇUKURU’NDAKİ İSTASYON

12 bilim insanının katıldığı araştırmalar İstanbul Boğazı Beykoz açıklarında gerçekleştirildi. Çalışmayı derinleştiren bilim insanları daha sonra uzun yıllardır takip edilen 1270 metre derinliğindeki Çınarcık Çukuru’ndaki istasyona yöneldi.

Çınarcık Çukuru’na gelişmiş oşinografik ekipman indirildi. Bilimsel sefere öcülük eden kimyasal oşinograf Prof. Dr. Nuray Çağlar, iklim değişikliğiyle ilgili de önemli bilgiler sunan istasyonunda üzücü sonuçların elde edildiğini belirtti.

HİDROJEN SÜLFÜR TESPİT EDİLDİ

Çınarcık Çukuru’ndaki çalışmadan elde edilen verilerin en çarpıcı olanı ise, hidrojen sülfürün (sülfitli bileşikler) kaydedilmesi oldu. Deniz suyunda bahsi geçen verileri kanıtlayan fiziksel ve kimyasal bulgular da ölçümlendi.

Konuya ilişkin konuşan Prof. Dr. Nuray Çağlar, şunları söyledi: “Deniz ekosisteminin sağlıklı olup olmadığının en net gözlemlendiği istasyonlardan Çınarcık Çukuru’nun derinliklerinde tespit edilen hidrojen sülfürün Marmara Denizi ekolojisinde yeni bir döneme geçildiğinin kanıtı.”

GAZ YOĞUNLUĞU OLDUKÇA FAZLA

2 yıl önce iki kez geldikleri Çınarcık Çukuru’nda hidrojen sülfüre rastlamadıklarını belirten Prof. Dr. Çağlar, "Hidrojen sülfür, denizde yeterli oksijen kalmayınca oluşur. Bu durum istasyonda 500 metreden itibaren derinliklere doğru hidrojen sülfür olduğunu açıkça gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Marmara, Denizi’nde, ölümcül, gaz, tespit, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı