Lübnan karanlığa gömüldü
Haber
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 08:27 Bu haber 198 kez okundu
 
Lübnan karanlığa gömüldü
Başlıca iki enerji santralinin faaliyetlerinin durduğu Lübnan'ın büyük bölümü neredeyse tamamen karanlığa büründü.
DÜNYA Haberi
Lübnan karanlığa gömüldü

Lübnan’daki elektrik santrallerinin sahibi Electricite Du Liban (EDL) ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayan Deir Ammar ve Zahrani santrallerinin kapandığını duyurdu. Elektrik kesintisi sebebi ise santrallerde yakıtın tükenmesi olarak belirtiliyor.

ELEKTRİK SÜRESİZ OLARAK KAPANDI

EDL Lübnan’ın doğusundaki Zahle şehrinde yaşayan vatandaşlara elektrik tüketimini aza indirmeleri çağrısında bulunarak, "Ülke genelindeki elektrik tedarikinin süresiz olarak kesildiğini" duyurdu.

ECZANELER KEPENK KAPATTI

Lübnan geçtiğimiz son 18 ayda büyük bir ekonomik krizden geçiyor. Bir takım yerel sağlık firmalarının, kanser ve kalp ilaçları tükendi. Eczaneler, ilaç sıkıntılarını protesto etmek için cuma günü dükkanlarını kapattı.

KİTLESEL PROTESTOLAR DÜZENLENİYOR

Diğer yandan yaşanan ekonomik krizler, Lübnan’da nüfusun yarısının yoksulluğa mahkum olmasına yol açtı ve yolsuzluklarla ihmali protesto eden kitlesel gösteriler düzenlendi. Ayrıca meydana gelen ekonomik kriz içinde bulunan Lübnan halkı günde sadece iki saat elektrik alabiliyor.

DÖVİZ YOK, ÖDEME YAPILAMIYOR, KRİZ DERİNLEŞİYOR

Döviz sıkıntısı sebebiyle Lübnan, yabancı enerji tedarikçilerine ödeme yapmakta zorluk çekiyor. Ülkedeki eczaneler de, yabancı ilaç firmalarına ödeme yapamadığı için yaşanan ilaç sıkıntısı sebebiyle genel bir greve gitme kararı aldı. Petrol yüklü tankerler, sahiplerinin hesabına dolar cinsinden para transferi yapılana kadar yüklerini boşaltmayı reddediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: lübnan, lübnan elektrik kesintisi, ekonomik kriz,
Yorumlar
Haber Yazılımı