'Libya artık Türkiye'nin Libya'sı'
Haber
29 Mayıs 2020 - Cuma 22:17 Bu haber 7 kez okundu
 
'Libya artık Türkiye'nin Libya'sı'
Yayınladığı analizle dikkat çeken Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) uzmanı Tarek Megerisi, “Libya’da hakim güç Türkiye, Libya, artık Türkiye'nin Libya'sı" ifadelerini kullandı.
DİĞER Haberi
'Libya artık Türkiye'nin Libya'sı'

Konuya ilişkin DW Türkçe'nin sorularını yanıtlayan ve Türkiye'nin Libya'da bulunduğu konum hakkında açıklamalarda bulunan ECFR uzmanı Megerisi, özellikle Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır'ın Doğu Akdeniz'deki hamlelerine karşı Türkiye'nin geliştirdiği ‘Mavi Vatan' projesi için Libya'nın kilit bir öneme sahip olduğunu belirtti.

RUSYA'YA KARŞI TÜRKİYE'YE DESTEK

Türkiye'nin Libya'da 'hakim güç' konumuna geldiğini ifade eden Megerisi, bölgede askeri rekabetin tansiyonu daha da tırmandırabileceğine işaret etti. Ayrıca Rusya'nın Libya'da, NATO için önemli bir stratejik tehdit oluşturabilecek adımlar atabileceğini belirten Megerisi, "Beyaz Saray Libya'da olup bitenlere kayıtsız kalsa da, ABD Savunma Bakanlığı, Rusya'nın Libya'daki hamlelerinden çok rahatsız. Dolayısıyla ABD Savunma Bakanlığı, perde arkasında, NATO gücü olan Türkiye'yi, NATO'nun çıkarlarını koruması için destekleyebilir” dedi.

"Libya'daki gelişmeleri belirleyen hakim güç artık Türkiye diyebiliriz" Tarek Megerisi, Traublus'taki hükümet Türkiye'ye bağlı hareket ediyor, Ankara'dan ciddi boyutta destek ve yönlendirme alıyor. Şu anda Libya'daki gelişmelerin seyrini belirleyen hakim güç Türkiye.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: 'Libya, artık, Türkiye'nin, Libya'sı',
Yorumlar
Haber Yazılımı