Lazer yarışına İsrail'de girdi, İHA’ları lazerle vuracaklar
Haber
22 Haziran 2021 - Salı 11:38 Bu haber 463 kez okundu
 
Lazer yarışına İsrail'de girdi, İHA’ları lazerle vuracaklar
Dünyanın en gelişmiş silahlarını kullanan İsrail’de deneme alınan yeni bir silah testi başarıyla geçti.
DÜNYA Haberi
Lazer yarışına İsrail'de girdi, İHA’ları lazerle vuracaklar

Yeni silaha ilişkin açıklama İsrail ordusu tarafından geldi. Ordu insansız hava araçlarını (İHA) vurabilen havadan havaya lazeri silahının testi başarıyla geçtiğini açıkladı. Gelecek yıllarda daha geniş alanda kullanılması hedeflenen bu yeni teknolojinin kısa menzilli roketler için geliştirilen hava savunma sistemi olan Demir Kubbe'yi de tamamlayacağı belirtildi.

HEDEF 3 YIL İÇİNDE DEVREYE SOKMAK

Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililer, İHA’ları ve başka uçan cisimleri vurmak için yapılan silahın gerçek anlamda 3 yıl içinde hazır olmasını planladıklarını söyledi. Ayrıca yeni sistemin geçtiğimiz ay yaşanan İsrail katliamlarına karşı Gazze'den atılan etkisiz roketlere karşı yüzde 90'lık bir durdurma oranına sahip.

TEST YAKIN ZAMANDA YAPILDI

Lazer silahına ilişkin konuşan bir diğer isim olan İsrail Savunma Bakanlığı'nın araştırma ve geliştirme bölümü başkanı Yaniv Rotem, geliştirilen prototipin sivil bir uçağa takıldığını ve Akdeniz üzerinde kısa zaman önce gerçekleştirilen bir testte birkaç insansız hava aracının başarıyla düşürüldüğünü ifade etti. Gazetecilere konuşan Yaniv Rotem, “Havadan gelen tehditleri engelleme ve yok etme yeteneği çığır açıcı” olduğunu sözlerine ekleyerek, İsrail'in bu tür sistemleri kullanan ilk ülkeler arasında olduğunu belirtti.

HEDEFLERİ 1 KİLOMETREDEN VURMAYI BAŞARDI

Gerçekleştirilen son testte sistem, dronları yaklaşık 1 kilometre den vurmayı başardı. Gelecek yıllarda İsrail, roketleri, havan mermilerini ve insansız hava araçlarını engelleyebilecek 8-10 kilometre menzile sahip yer tabanlı bir sistem kurmayı hedefliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: lazer silahı, İsrail, Demir kubbe, laser gun, silah, silah ticareti,
Yorumlar
Haber Yazılımı