Küresel salgın önceden biliniyordu
Haber
04 Mart 2020 - Çarşamba 12:51 Bu haber 69 kez okundu
 
Küresel salgın önceden biliniyordu
Dünya, 2019 yılının sonlarına doğru Çin’de ortaya çıkan ve hızla küresel bir salgın haline gelen korona virüsü ile mücadele ederken, aynı yılın nisan ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan ve resmi gazetede yayımlanan genelge ile bu tarz bir salgına karşı tedbirlerin alınması için kararlar çıkartılmıştı.
DİĞER Haberi
Küresel salgın önceden biliniyordu

Türkiye’de ana gündem maddelerinden birisi olan korona virüsünün etkileri tüm dünyada konuşuluyor. Ancak hükümetin bu tarz bir salgınından daha önceden haberdar olduğu ve bunun için çalışma başlattığı söyleniyor.

Nisan 2019’da Küresel grip salgınına (pandemi) ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Cumhurbaşkanı imzasıyla yayımlanan genelgede şu ifadeler kullanıldı: “Influenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olan, özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden influenza (grip) zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara neden olurken zaman zaman da küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara yol açabilmektedir. Influenza virüslerinin genetik yapısında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak yeni tipte bir influenza virüsü ortaya çıkabilmekte ve insandan insana kolayca geçiş yeteneği kazanabilmektedir. Yeni tipte influenza virüsü ile daha önce hiç teması olmayan ve/veya virüsün yol açacağı enfeksiyonun gelişmesine yatkın olan kişilerin önemli bir kısmının etkilenmesiyle pandemi ortaya çıkabilmektedir. Nüfusun büyük çoğunluğunu etkileyebilecek böyle bir pandemi ihtimaline karşı kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirler aşağıda belirtilmiştir.”

1. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan ve bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumluluklarının belirtildiği “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı" (Plan) www.grip.gov.tr adresinde yayımlanacak, konu ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmeler ve güncel duyurular bu adresten düzenli olarak yapılacaktır.

2. Pandemi sırasında yapılacak çalışmaların belirlenmesi ve pandeminin toplumdaki etkisinin azaltılması amacıyla valiliklerin koordinasyonunda, planda belirtilen usul ve esaslara uygun olarak "Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı” hazırlanacak, sekretarya il sağlık müdürlüklerince yürütülecektir.

3. Küresel bir grip salgınında hizmet sunumunun aksamaması amacıyla il sağlık müdürlükleri ile işbirliği içinde pandemi hazırlık çalışmaları yapılarak hastaneler ve tedavi merkezlerinin yanı sıra kamu kurumlarında da sağlık hizmeti verilebilmesi için ilde ihtiyaç duyulan ek hizmet, birim, alan, araç ve malzemelerin tedariki ile bunların hizmete sunulması planlanacaktır.

4. Kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirilmesi amacıyla merkezde Sağlık Bakanlığı, illerde ise valiliklerin koordinasyonunda il sağlık müdürlükleri tarafından bilgilendirme ve işbirliği toplantıları düzenlenecek, uygulamalar Sağlık Bakanlığınca takip edilecektir.

Pandemi döneminde kamu hizmetlerinde herhangi bir aksaklığa yol açmayacak şekilde gerekli tedbirler alınacak, “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı" ve "Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı"nın uygulanması ve bu kapsamdaki görevlerin yerine getirilmesi konusunda Sağlık Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatınca ihtiyaç duyulacak her türlü katkı ve destek bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle sağlanacaktır.

Bu genelgedeki bilgiler ışığında aslında bu tarz bir salgının beklenildiği ortaya çıkıyor. Salgın başlamadan önce gerekli tedbirlerin belirlenip ve uygulamaya konulması toplum sağlığı açısından çok yerinde olmuş. Ancak tedbirlerin daha da yoğunlaştırılıp her hangi bir can kaybının yaşanmaması önemli. Gerek korona virüsü gerekse farklı başka gripler konusunda toplumun hem salgından önce hem de salgından sonra bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi de son derece gerekli.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Küresel, salgın, önceden, biliniyordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı