Küresel piyasalar yeni finansal krizle karşı karşıya
Haber
22 Eylül 2021 - Çarşamba 11:00 Bu haber 281 kez okundu
 
Küresel piyasalar yeni finansal krizle karşı karşıya
Küresel piyasalar, Çin'in en büyük gayrimenkul şirketi olan Evergrande'in yaşadığı finansal problemler sebebiyle yeni bir ekonomik kriz yaşama korkusuyla karşı karşıya.
EKONOMİ Haberi
Küresel piyasalar yeni finansal krizle karşı karşıya

Piyasaya 300 milyar dolarda fazla borcu olan ve yalnızca faiz ödemeleri her gün ortalama 28 milyon dolar artan Evergrande’in, bu hafta içinde ödemesi gereken 85 milyon dolar bulunuyor. Nakit bulamayan şirketin varlık yönetimi bölümü yatırımcılarına olan borçlarını elinde bulunan gayrimenkulle yapmaya başladı.

 

2008’deki gibi bir kriz yaşanabilir

 

Eğer şirketin ödemeleri temerüde düşerse, kriz patlak verebilir ve bu durumun domino etkisine yol açması ise 2008 yılında meydana gelen bankacılık devi Lehman Brothers'ın batmasıyla başlayan küresel krizin yeniden yaşanacağı korkularını artırıyor.

 

Şirketin kurucusundan çalışanlara mesaj

 

Yaşanan soruna ilişkin konuşan şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Hui Ka Yan, çalışanlarına gönderdiği bir mesajda, içinde bulundukları bu zor günleri birlikte atlatacaklarını ifade etti. Ancak Evergrande hissedarları şirketin kurucusundan farklı düşündükleri için şirket hisseleri hızla düşmeye devam ediyor. Ayrıca konuya ilişkin konuşan uzmanlar, artık sorunun Evergrande'den öteye geçerek tüm sektörü etkileyen bir krize dönüşmesinden korkuyor.

 

Evergrande batarsa ne olur?

 

Şirketin içinde bulunduğu bu durumda Çin yönetiminin önünde iki seçenek. Ya şirket kurtarılacak ya da kendi haline bırakmak. Eğer Çin yönetimi, Evergrande'in batmasına izin verirse onu, ülkede zor durumdaki diğer birçok emlak şirketi takip edebilir ve finans sektörünün de beraber çözülmesine sebep olabilir. Çünkü Evergrande'ın yüzlerce yerli ve yabancı finans kuruluşuna borcu var. Evergrande'ın temerrüde düşmesi halinde bu finans kuruluşları piyasaya daha az kredi verebilecek ve bu da nakit sıkışıklığına sebep olacak.

 

Evergrande kurtarılırsa ne olur?

 

Eğer Çin hükümeti Evergrande'ı kurtarırsa diğer birçok şirketin sorumsuzca risk almalarını kabulleneceği anlamına gelebilir. Yani şirketler ‘ne yaparsak yapalım eninde sonunda devlet bizi kurtaracaktır’ düşüncesi ile yüksek riskli işlere yatırımlar yapmayı sürdürebilirler. Ancak Pekin yönetimi son yıllardaki uygulamaları bunun tam tersi bir sinyal vermeye çalışıyordu.

 

Evergrande hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

 

İş insanı Hui Ka Yan tarafından 1996 yılında Hengda Group adıyla Çin'in güneyindeki Guangzhou şehrinde kurulan Evergrande’nin 280'den fazla şehirde bin 300'den fazla projesi var. Yıllar geçtikçe farklı sektörlere de yönelen Evergrande, elektrikli araçlar, yiyecek ve içecek imalatı gibi birçok alanda faaliyet göstermeye başladı. Grup ayrıca ülkenin en büyük futbol kulüplerinden biri olan Guangzhou FC'nin de sahibi.

 

Evergrande neden sıkıntıya düştü?

 

Şirketin sıkıntıya düşmesinin sebebi ise, şu şekilde: Evergrande son zamanlarda hızla büyüyerek ülkenin en büyük şirketlerinden biri haline geldi. Bu büyümeyi finanse edebilmek için de aldığı borçlar 300 milyar doları geçti. Geçtiğimiz yıl Pekin yönetimi gayrimenkul sektörüne borçlanmalar konusunda bazı kısıtlamalar getirdi. Bu yeni kısıtlamalar sebebiyle daha fazla borçlanamayan Evergrande nakit akışını sürdürebilmek için elindeki projelerden büyük indirimlere girmek zorunda kaldı. Şimdi ise şirket vadesi gelen faiz ödemelerini dahi yapamıyor. Bu sıkıntılardan kaynaklanan belirsizlik sebebiyle şirketin hisse senetleri de yıl başından bu yana yüzde 85 değer kaybetti.

 

 

 

Evergrande batarsa ne olur, Evergrande nedir, Evergrande kimin, Evergrande hangi ülkenin, Evergrande neden battı, Evergrande krizi Türkiye’yi etkiler mi,

Kaynak: Editör:
Etiketler: Evergrande batarsa ne olur, Evergrande nedir, Evergrande kimin, Evergrande hangi
Yorumlar
Haber Yazılımı