Kripto paraya Çin darbesi
Haber
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 20:03 Bu haber 552 kez okundu
 
Kripto paraya Çin darbesi
Çin, Bitcoin madenciliğini ve ticaret faaliyetlerini durduracağını duyurdu. Kararı, Çin Devlet Konseyi Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi aldı.
EKONOMİ Haberi
Kripto paraya Çin darbesi

Kararı veren komiteye başkanlık eden Çin Başbakanı Yardımcısı Liu He, konuya ilişkin yaptığı konuşmada, Çin yönetiminin kripto para faaliyetlerinin yanında menkul kıymetler piyasasındaki yasadışı faaliyetleri önleyerek, hisse senedi, tahvil ve forex piyasalarının istikrarını korumaya çalışacağını belirtti.

BÜYÜK DÜŞÜŞ

Karardan hemen sonra bir başka kripto para birimi Ethereum’da haftalık kayıp yüzde 15’e kadar yükseldi. Pekin yönetimi 4 gün önce finans kurumlarının ve ödeme sistemlerinin kripto para birimleri üzerinden hizmet vermesini yasakladığını belirtmişti. O karardan hemen sonra Bitcoin büyük bir düşüşe geçmiş ve değer kaybı günde yüzde 12’yi geçmişti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çin’nin Ulusal İnternet Finansman Birliği, Bankacılık Birliği, Ödeme ve Takas Platformu, “Son dönemde kripto para birimleri çok sert şekilde yükselirken ve düşerken, spekülatif kripto işlemleri de aynı oranda artış gösterdi. Bu durum insanların varlık güvenliklerini ihlal ediyor ve ekonomik ve finansal düzen için ciddi bir tehdit” ifadelerini kullanmıştı.

ÇİN’NİN KRİPTO PARA GEÇMİŞİ

Kripto parayı yasal bir para olarak kabul etmeyen Pekin yönetimi, 8 yıl önce Bitcoin’i sanal bir mal olarak tanımlayarak bireylerin serbestçe çevrimiçi ticarete katılabilmelerine izin verildiğini duyurmuştu. Ancak mali düzenleyiciler bankaların ve ödeme şirketlerinin Bitcoin bağlantılı hizmet vermesini de yasaklamıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kripto para, Çin, Çin'in kripto para kararı, sanal para, bitcoin, Ethereum,
Yorumlar
Haber Yazılımı