Kovid geçirenler için 2. doz hakkı verildi
Haber
08 Temmuz 2021 - Perşembe 12:00 Bu haber 339 kez okundu
 
Kovid geçirenler için 2. doz hakkı verildi
Kovid hastalığını geçirenlere Sağlık Bakanlığı tarafından ikinci doz aşı hakkının tanındığını belirten Yazar Muharrem Sarıkaya, "Kovid hastalığına yakalanıp, tek doz koronavirüs aşısı yaptıranların AB ülkelerinden vize alamayacağı korkusu, ikinci doz randevularının açılmasına sebep oldu" diye konuştu.
SAĞLIK Haberi
Kovid geçirenler için 2. doz hakkı verildi

Hastalığı geçirenle için iptal edilen 2. doz aşılarının yeniden tanımlandığını ifade eden Sarıkaya, "Bilim Kurulu tarafından yapılan toplantıda hastalık geçirenlere 2. doz aşının yapılmasında sakınca olmadığı kararı verilmesi üzerine, geçen hafta iptal edilen randevular, yarısı yeniden verilmeye başlandı" diye yazdı.

AB ÜLKELERİNİN TUTUMU

Bu kararın neden değiştirildiğine de değinen Muharrem Sarıkaya şunları söyledi: “Bu duruma gelinmesine, 11 Avrupa ülkesinin, hastalık geçirmiş olanların tek doz aşı olmaları halinde vize verme kolaylığı getirmesi diğer 17 ilkede ise katı tutumun sürdürmesine sebep olmuş. Aşı hakkı verilince AB ülkelerine gitmek için uçak bileti ve otel ayarlayanların, randevu iptali karşısında tepkileri de randevu sisteminin yeniden açılmasında etkili olmuş" dedi.

2. DOZ RANDEVU AÇILMADAN ÖNCE NE OLDU?

Sarıkaya'nın yazsındaki diğer detaylar ise şöyle: İkinci doz randevusu açılmadan önce, Sağlık ve Dışişleri bakanlıkları AB nezdinde bir takım girişimde bulunmuş. Bakanlıklar, Avrupa Hastalık ve Önleme Kontrol Merkezi’nin belirlediği aşılardan bir doz yaptırmanın yeterli olacağına ilişkin 11 AB ülkesinin kararına işaret etmiş.

KARAR AB ÜLKELERİNE BIRAKILMIŞ

Türk yetkililer, Türkiye’de koronvirüs hastalığını geçirmiş ve tek doz Biontech aşısı yaptırmış insanların vize almasına olanak talep etmiş. Lakin Avrupa Sağlık Ajansı, bu konudaki kararların ülkelerin takdirine bırakıldığını ifade ederek, 11 ülkede hastalık geçirenler için tek dozun yeterli kabul edildiğini, geri kalan 17 ülkede 2 doz talebinin sürdüğünü anımsatmış.

Kaynak: Editör:
Etiketler: koronavirüs, aşı, aşılama, 2. doz,
Yorumlar
Haber Yazılımı