Kovid-19'un Hint varyantı bütün dünyaya yayılıyor
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 10:44 Bu haber 586 kez okundu
 
Kovid-19'un Hint varyantı bütün dünyaya yayılıyor
Daha önce bütün dünyada endişeye neden olan koronavirüsün İngiliz varyantından sonra bu seferde Hindistan varyantı korkuya neden olmaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı bilgiye göre virüsün Hint varyantı 30’dan fazla ülkeye yayılmış durumda.
DÜNYA Haberi
Kovid-19'un Hint varyantı bütün dünyaya yayılıyor

WHO, ilk araştırmaların, B.1.617 olarak adlandırılan mutasyonun diğer varyantlardan daha hızlı yayıldığını gösterdiğini ve daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç olduğunu bildirdi. Örgütün “küresel sorun” kategorisine aldığı diğer üç varyant ise İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da yayılan mutasyonlar.

Küresel sorun

WHO koronavirüsün önemli farklılıklar içerebileceği düşünülen türlerini önce “ilgilenilecek varyant” sınıflamasına koyuyor. Yapılan incelemelerde, daha önceden belirlenmiş, daha bulaşıcı olma, daha şiddetli hastalığa yol açma, antikorlara ya da mevcut aşılara daha dayanıklı olma gibi kriterlerden en az birinin ortaya çıkması halinde mutasyon “küresel sorun” statüsüne alınıyor.

Mevcut aşıların  korunurluğu

Mayıs ayında düzenlediği basın toplantısında bir WHO yetkilisi, varyantın antikorlara ve aşılara daha dayanıklı olabileceğine dair belirtilerden söz etmişti ama örgüt son açıklamasında, mevcut aşıların Hindistan varyantına karşı da etkili olacağını söylüyor. Hindistan’da yaşanan ve her gün binlerce insanın ölümüne yol açan, hastaneler ve krematoryumların yetersiz kalmasına yol açan büyük salgın dalgasının ne ölçüde bu virüsün özelliklerinden kaynaklandığı halen araştırılıyor.

Ülkede Pazartesi günü son 24 saatte 366 binden fazla yeni vaka tespit edildiği ve 3 bin 754 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Bu rakamlar salgının tepe noktasına göre bir gerileme gösteriyor ama uzmanlar gerçek rakamların resmi açıklamalardan çok daha yüksek olduğunu düşünüyor. Vakaların sayısındaki yükseklik ülkenin bir çok yerinde oksijen sıkıntısının devam edeceğini de gösteriyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kovid-19'un, Hint, varyantı, bütün, dünyaya, yayılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı