Kovid-19 havadan daha etkili bulaşıyor
Haber
19 Eylül 2021 - Pazar 09:25 Bu haber 331 kez okundu
 
Kovid-19 havadan daha etkili bulaşıyor
Koronavirüsün bulaşılacağı üzerine ABD’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, virüsün en kolay bulaştığı yol belli odu.
SAĞLIK Haberi
Kovid-19 havadan daha etkili bulaşıyor

ABD’de bulunan Maryland Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesinde tarafından yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları, koronavirüse neden olan virüsün bulaştığı kişilerin virüsü nefesle dışarı verdiklerini; Alfa varyantının bulaştığı kişilerin ise havaya 43 ila 100 kat daha fazla virüs yaydığını gösteriyor. 

 

MASKELER YARI YARIYA AZALTIYOR

 

Araştırmacılar ayrıca insanların taktığı ve yüzde gevşek bir şekilde duran maskelerin, virüsü kapan kişilerin etrafındaki havaya giden virüs miktarını yaklaşık yarı oranda azalttığını keşfetmiş. Çalışma Clinical Infectious Diseases bülteninde yayımlandı.

 

VARYANTLAR ARTIK HAVADAN DAHA İYİ GEÇİYOR

 

Çalışamaya ilişkin konuşan Maryland Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi’nden çevresel sağlık profesörü Don Milton, şunları söyledi: “Yaptığımız son çalışma, hava kaynaklı bulaşın önemine dair ilave bulgular sunuyor. Şu an dolaşımdaki Delta varyantının Alfa varyantından çok daha bulaşıcı olduğunu biliyoruz.

Yürüttüğümüz çalışma, varyantların artık havadan daha iyi geçtiğini gösteriyor. Dolayısıyla virüsün yayılışını durdurmaya yardımcı olmak için aşılanmaya ek olarak mekanları daha iyi havalandırmalı ve yüzde sıkı duran maskeler giymeliyiz.”

 

VİRÜS EVRİMLEŞEREK HAVADAN DAHA İYİ GEÇİYOR

 

Öte yandan baş yazarlardan biri olan doktora öğrencisi Jianyu Lai ise şu sözleri kullandı: “Tükürük ve burun sürüntülerindeki virüslerin, Alfa varyantı enfeksiyonlarında artış sergilediğini zaten biliyorduk. Burun ve ağızdaki virüsler, enfekte bir kişinin yakınındaki büyük damlacık püskürtüleriyle bulaşabilir.

Fakat bizim çalışmamız, nefesle verilen aerosollerdeki virüslerin çok daha fazla artış sergilediğini gösteriyor. Ayrıca havadan geçen virüsteki Alfa enfeksiyonlarından kaynaklı bu büyük artışlar, Delta varyantı ortaya çıkmadan önce meydana gelmiş. Artışlar ayrıca, virüsün evrimleşerek havadan daha iyi geçtiğini gösteriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: koronavirüs, COVID19, Kovid-19, salgın, koronavirüs nasıl bulaşır, ABD, koronavirüs araştırma,
Yorumlar
Haber Yazılımı