KOVİD-19 aşısını bulanlar Anadolu’dan
Haber
15 Ocak 2021 - Cuma 11:59 Bu haber 7 kez okundu
 
KOVİD-19 aşısını bulanlar Anadolu’dan
İnsanlık bir yandan koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, diğer yandan salgını durduracak aşı üzerinde yoğun bir çalışma sergiliyor. Uzmanlar aşının tam çözüm olmayacağını söylese de virüse karşı en önemli silahlardan birisinin de aşı olacağı gözüküyor.
DİĞER Haberi
KOVİD-19 aşısını bulanlar Anadolu’dan

Bilimin ilerlemesi ve teknolojik imkanların artmasıyla bu tür krizler karşısında günümüz insanları geçmişe göre çok daha avantajlı bir konuma geldiğini görüyoruz.

Çünkü eskiden yaşanan salgınlara karşı imkanların yetersizliği bir ilacın bulunup hazır hale getirilmesi yıllar alıyordu. Ancak bu dönemde aynı durumdan bahsedemeyiz. Zira koronavirüs salgını çıktıktan neredeyse 1 yıl içinde virüse karşı ilaçlar geliştirilmeye başlandı.

Bu ilaçları geliştiren ülkelerin başında ABD, Almanya, İngiltere, Rusya ve Çin geliyor.

Küresel aşı yarışında potansiyel koronavirüs aşıları ise şöyle:

ABD'li ilaç üreticisi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech

ABD: Moderna

İngiltere: Oxford/AstraZeneca

Çin: CanSino Biologics ve Sinovac

Rusya: SputnikV

Türkiye’de de aşı çalışmaları sürüyor ancak şu ana kadar geliştirilen herhangi bir aşı yok. Türkiye’nin aşısı yok ancak zamanında bu topraklardan batıya giden Anadolu insanı, geliştirilen aşılarda öncü konumda bulunuyor.

ABD'nin Massachusetts merkezli biyoteknoloji şirketi Moderna’nın kurucuları, zamanında Anadolu’dan göç eden Efeyan ailesi. Ermeni asıllı Noubar Afeyan, Moderna’nın kurucu ortağı.

Kökleri Anadolu’ya kadar uzanan Yahudi aile tarafından kurulan Pfizer ilaç şirketi. Şirket, 2017 yılında ‘Pfizer Amerika Temel Sağlık Başkanlığı’na Türk asıllı Berk Gürdoğan’ı getirmişti. O dönem gençlere de seslenen Gürdoğan şunları söylemişti: “Hayatın her aşamasında, hangi yola baş koyarsak koyalım, kendimiz için doğru olan hedefi belirlememizin çok kritik olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla hangi işi yapacaksak yapalım, onu yapmaktan mutlu olmak ve de inandığımız değerlerden, ilkelerden asla vazgeçmemek de çok önemli.”

Alman biyoteknoloji firması BioNTech ise 2008'de Almanya'nın Mainz kentinde Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci tarafından kuruldu. Şirketin aynı zamanda CEO’su Hatay doğumlu Uğur Şahin, kökeni Rize’ye dayanan Özlem Türeci ile birlikte önemli buluşlar yaptılar. Şimdi ise, koronavirüse karşı en etkili aşılardan birisini geliştirdiler. İkili, çalışmalarından dolayı geçtiğimizi yıl Financial Times tarafından yılın kişileri olarak seçildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: KOVİD-19, aşısını, bulanlar, Anadolu’dan,
Yorumlar
Haber Yazılımı