Kovid-19 aşısında yabancı madde tespit edildi
Haber
27 Ağustos 2021 - Cuma 08:48 Bu haber 516 kez okundu
 
Kovid-19 aşısında yabancı madde tespit edildi
Japonya, piyasaya sürülen 1.6 milyon Moderna aşısını “yabancı madde tespit edildiği” gerekçesiyle toplatıyor.
SAĞLIK Haberi
Kovid-19 aşısında yabancı madde tespit edildi

Japonya hükümeti, koronavirüs salgınına karşı geliştirilen ABD merkezli Moderna aşısına karşı yeni bir adım attı. Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, aşıların önlem olarak dolaşımdan kaldırılacağı ve aşının yaklaşık 1.6 milyon dozu, bazı şişelerde yabancı madde bulunması üzerine sorumlu ilaç üreticisi Takeda ile gerekli toplantıların yapıldığı ve aşıların önlem toplatıldığı ifade edildi.

 

MODERNA DA OLAYI DOĞRULADI

 

Konuya ilişkin konuşan ilaç üreticisi Takeda ise, 39 şişede bulunan yabancı madde sebebiyle Moderna'da acil soruşturma talep ettiklerini açıklarken, Moderna da yaptığı açıklamada bulguları doğruladı ve “Bugüne kadar hiçbir güvenlik veya etkinlik sorunu tespit edilmedi” dedi. Ayrıca Moderna, şişelere yabancı maddelerin tam olarak nasıl girdiği konusunda ise yorum yapmayacağını belirtti.

 

SEKİZ AŞILAMA MERKEZİNDE TESPİT EDİLDİ

 

Öte yandan, “birkaç milimetre düzeyinde” tespit edilen ve 16 Ağustos'tan bu yana Tokyo, Ibaraki, Saitama, Gifu ve Aichi eyaletlerindeki sekiz aşılama merkezinde tespit edilen maddenin hangi unsurlardan oluştuğu ise henüz tespit edilmedi. Kyodo News'e göre Sağlık Bakanlığı, riskin önemli olmadığına inandığını, ancak askıya alma işlemini ihtiyati tedbir olarak gördüğünü söyledi. Öte yandan bakanlık, Japonya'daki 863 aşı merkezine gönderilen dozların İspanya'daki bir fabrikadan gönderildiğini açıkladı.

 

10 MİLYONDAN FAZLA DOZ UYGULANDI

 

Diğer yandan aşıların üretim seri numaralarının da belli olduğu ve tesislerin bu numaralar üzerinden uyarılacağı belirtildi. Ayrıca, aşı olmaya giden vatandaşlar da ilgi numaralar üzerinden yapılacak aşıyı kontrol edebilecekler. Japonya, Moderna aşısının acil kullanımını mayısta onayladı ve ülke genelinde şimdiye kadar 10 milyondan fazla doz uygulandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: moderna aşısı, koronavirüs aşısı, aşılama, kovid-19 aşıları,
Yorumlar
Haber Yazılımı