Koronavirüse karşı hap geliştirildi
Haber
29 Mart 2021 - Pazartesi 10:37 Bu haber 167 kez okundu
 
Koronavirüse karşı hap geliştirildi
ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, koronavirüsle mücadelenin kapsamını genişletiyor. Şirket, Kovid-19’a karşı geliştirilen yüzde 95 etkili aşıdan sonra hastalığın erken aşamasında kullanılabilecek bir hapı insanlarda test etmeye başladıklarını duyurdu. ‘PF-07321332’ olarak adlandırılan ilacın, koronavirüsün insan hücrelerinde kendisini kopyalamak için kullandığı enzimi etkisiz hale getirdiği ifade edildi.
DİĞER Haberi
Koronavirüse karşı hap geliştirildi

Pfizer, Kovid-19 hastalığının ilk aşamalarında uygulanabilecek deneysel bir hapın insan denemelerini başlattı. Alman BioNTech ile başarılı bir koronavirüs aşısı geliştiren şirket, ilacın laboratuvar çalışmalarında virüse karşı ‘güçlü’ bir etki gösterdiğini açıkladı.

VİRÜSÜN ÇOĞALMASINI ENGELLİYOR

‘PF-07321332’ olarak adlandırılan ilacın, proteaz inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına ait olduğu belirtildi. Bununla birlikte, hapın koronavirüsün insan hücrelerinde kendisinin kopyalarını yapmak için kullandığı bir enzimi etkisiz hale getirerek çalıştığı açıklandı.

HIV VE HEPATİT C’YE KARŞI BAŞARILI OLDU

Pfizer, proteaz inhibitörlerinin hem kendi başlarına hem de diğer antivirallerle kombinasyon halinde HIV ve hepatit C virüsü gibi diğer viral hastalıkların tedavisinde etkili olduğunu söyledi.

İKİ AŞAMALI YAKLAŞIM GEREKİYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan, Pfizer’in baş bilim sorumlusu Mikael Dolsten, “Kovid-19 salgınıyla mücadele, hem aşı yoluyla önleme hem de virüsü kapanlar için hedefe yönelik tedavi gerektirir. Kovid-19’un devam eden küresel etkisi göz önüne alındığında, hem şimdi hem de pandeminin sonrasında terapötik seçeneklere erişimin kritik olacağı görülüyor” ifadelerini kullandı.

Dolsten, ilacın birinci aşama klinik denemelerinde, katılımcıların yarısına ‘PF-07321332’, diğerlerine plasebo verileceğini söyledi. Ancak çalışmanın, araştırmacıların bile gönüllülerin hangi hapı bilemeyecekleri randomize bir çalışma olacağını vurguladı. Eğer sonuçlar, ilacın güvenli ve etkili olduğunu gösterirse, şirket ikinci aşama klinik denemelere geçecek.

Diğer taraftan, hastaların günde veya haftada kaç kez hapı alacağı şu an için belirsiz durumda. Şirket ayrıca, hastanede yatan Kovid-19 hastalarında damar yoluyla kullanılan farklı bir antiviral ilacı da inceliyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Koronavirüse, karşı, hap, geliştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı