Koronavirüs ve Z kuşağı
Haber
26 Mayıs 2020 - Salı 21:37 Bu haber 31 kez okundu
 
Koronavirüs ve Z kuşağı
Dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken, salgının yarattığı en önemli olumlu etkilerin başında temizlik geliyor. Medeniyetin en önemli göstergesi olan temizliği, dünyayı hayal edemeyeceğimiz başka bir bir çağa dönüştürmesi beklenen Z kuşağının önceki kuşaklara göre çekirdekten öğrendiğini, öğretildiğini görüyoruz.
DİĞER Haberi
Koronavirüs ve Z kuşağı

2000 yılından günümüze kadar olan kişiler Z kuşağı olarak kabul ediliyor. Bu kişilere literatürde milenyum çocukları da deniyor. Bu nesil kendi bünyesinde birçok farklılık barındırıyor. Alışılmışın dışında davranışlar sergileyen ve tepkiler veren bu kuşak, hem ebeveynleri hemde onları eğiten daha doğrusu eğitmeye çalışan eğitimcileri zaman zaman şaşkına uğratıyor.

Şimdi bu kuşağı biraz tanıyalım. Bu kuşağın en belirgin özelliği hızlı olmalarıdır. Algıda, taramada, konuşmada ve iletişime geçme konusunda çok hızlılar. Monoton olan her şeyden çok çabuk sıkılıyorlar. Her an yeni ve farklı bir uğraş içerisinde olan bu kuşak, mantık yürüyerek yeni şeyler keşfetme konusunda gayet başarılılar. Akıllarına yatmayan hiçbir şeyi kabul etmeyen ve sorgulayan bir nesilden bahsediyoruz. İçlerindeki merak duygusu onlara yeni şeyler ortaya koymanın ve üretmenin kapılarını aralattırıyor. Bu kuşağın davranışları bizlere "kainatta bulunan her sey keşfedilmedikçe, doğanın bilinmeyenleri çözülmedikçe kıyamet kopmayacaktır" sözünü hatırlatıyor.

Bu işe en uygun olan ve insan kapasitesinin her şeyden üstün olduğunu bize gösteren Z kuşağıdır. Sergiledikleri tutumlar ve söyledikleri sözler bile insanları hayrete düşürmeye şimdiden yetiyor. Tabi bunda teknolojinin de büyük etkisi var.

Ancak bu çocukların sabırsızlıkları ve beklentileri onlara yeni ihtiyaçlar doğuruyor. Her yeni buluş bir ihtiyacın eseridir. Böyle düşünürsek Z kuşağının dünyaya katacağı nice güzelliklerin olduğu kanaatindeyim. Dünyaya adeta cennetin bir nüshasını yaşatacak olan bu nesli eğitmek ve doğruya kanalize etmek pek kolay olmayacaktır. Kainattaki her şeyi keşfedecek, daima aklın ışığında hareket edecek ve Yüce Allah'ın halifesi sıfatına sahip olan bu neslin, bizzat Allah tarafından eğitileceğini düşünüyorum.

Bunun ilk adımını içerisinde bulunduğumuz bu süreçte görebiliyoruz. Medeniyetlerin inşaasında en önemli yere sahip olan şey temizlik adabıdır. Dünyayı korkuyla saran ve binlerce insanın ölümüne neden olan yeni tip korona virüs, son 5 aydır insanlığa temizliğin ve sağlığın önemini bir kez daha acı bir şekilde hatırlatmıştır. Z kuşağı dediğimiz nesil bu süreçte temizliğin önemini, hiç birşeyin sağlıktan önemli olmadığını ve temizlik olmadan hiçbir şeyin olamayacağını bizzat dolaylı yoldan Allah'ın eliyle öğreniyorlar. Hayatlarına tatbik etme fırsatı buldular.

Orta yaş ve ileri yaştaki insanlar bu davranışı edinmek ve alışkanlık kazanmak için geç kalmış olabilir. Nitekim dünyaya baktığımızda diğer yaş gruplarının temizlik adabına adapte olma konusunda ne kadar geç kaldıklarını ve güçlük çektiğini görebiliyoruz.


Sonuç olarak; Z kuşağı iyi eğitilir ve günümüz şartlarına uygun karakter ve kişilikleri oturtulursa mükemmel vasıfları ile Allah tarafından eğitilerek dünyada adaletin, merhametin, sevginin ve saygının olduğu yeni bir medeniyet oluşturacaktır. (G.D.)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Koronavirüs, ve, Z, kuşağı,
Yorumlar
Haber Yazılımı