Koronavirüs hapları deneme aşamasında
Haber
28 Eylül 2021 - Salı 08:34 Bu haber 384 kez okundu
 
Koronavirüs hapları deneme aşamasında
Amerika Birleşik Devletleri merkezli Pfizer şirketinin yaptığı açıklamada, koronavirüse maruz kalanlar arasında enfeksiyonunun önlenmesi için araştırma amaçlı oral antiviral ilacın test edildiği açıklandı.
SAĞLIK Haberi
Koronavirüs hapları deneme aşamasında

Bu konuda büyük bir çalışma başlattığını söyleyen şirket, ağız yoluyla alınacak bir hap geliştirmeye çalışan tek ilaç firması değil. ABD merkezli Merck&Co ve İsviçreli Roche şirketleri de COVID-19 için kolay bir antiviral hap geliştirmek için yarışıyor.

 

İLACIN İSMİ; PF-07321332

 

Oldukça ilerlemiş seviyede olan çalışmaca Pfizer'in PF-07321332 olarak isimlendirdiği ilaç test edilecek. Semptomatik Covid-19 enfeksiyonu olan bir bireyle aynı evde yaşayan 18 yaş ve üstü 2 bin 660 sağlıklı yetişkinin katılımcı olduğu bu testi sonuçlarının yakında açıklanması bekleniyor.

 

RİTONAVİR İLE ALINIYOR

 

Yapılan denemede, koronavirüsün çoğalması için gerekli olan önemli bir enzimin aktivitesini bloke etmek üzere tasarlanan PF-07321332, HIV enfeksiyonu için kombinasyon tedavilerinde yaygın olarak kullanılan eski bir ilaç olan düşük dozda 'Ritonavir' ile birlikte uygulanıyor. Ayrıca şimdiye kadar Gilead Sciences firmasınınn intravenöz ilacı olan 'Remdesivir', Amerika Birleşik Devletleri'nde Covid-19 için onaylanmış olan tek antiviral tedavi durumunda.

 

MOLNUPİRAVİR TESTLERİ

 

Merck ve ortağı Ridgeback Biotherapy de kısa süre önce Covid-19 enfeksiyonunun önlenmesine yönelik deneysel ilaçları 'Molnupiravir'in ileri aşamada bir denemesini başlattı. Molnupiravir'in ayrıca hastaneye yatmayan vakalarda hastaneye sevk edilme veya ölüm riskini azaltıp azaltmadığı da incelenecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pfizer, BioNTech, koronavirüs aşısı, koronavirüs hapları, Kovid-19 hapları, salgın, hastalık, vaka,
Yorumlar
Haber Yazılımı